Na koniec II kw. na polskim rynku działało 20690 bankomatów, a więc niemal tyle samo co w marcu
Z danych zebranych dla cashless.pl wynika, że w czerwcu działające na polskim rynku instytucje zarządzały siecią 20690 bankomatów. To o cztery urządzenia więcej niż w marcu bieżącego roku, gdy maszyn było 20686, oraz o 262 mniej niż w czerwcu ubiegłego roku, gdy sieć bankomatów liczyła 20952 urządzeń.
Stabilna liczba bankomatów nie oznacza, że na rynku nie dochodzi do ważnych zmian. Ich sprawcą jest Santander. Podobnie jak kwartał wcześniej, tak i w okresie kwiecień-czerwiec bank pozbywał się swoich maszyn, a zyskiwały na tym sieci niezależne prowadzone przez Euronet i ITCARD. Obie firmy przejmują zarządzanie bankomatami Santandera. Pierwsza z nich zyskała w ciągu minionego kwartału 96 urządzeń i liczyła 7306. Z kolei ITCARD powiększył sieć o 202 maszyny, a na koniec czerwca miał już 5102 bankomaty. W tym czasie Santander zmniejszył liczbę posiadanych urządzeń o 320 – do 489.
Euronet i ITCARD posiadają największe sieci bankomatów w Polsce i zwiększają przewagę nad sieciami bankowymi. PKO BP, który w zestawieniu znajduje się na trzeciej pozycji, miał w czerwcu 3035 urządzeń – o osiem więcej niż kwartał wcześniej.
Zebraliśmy także informacje na temat bankomatów akceptujących wypłaty Blikiem oraz zbliżeniowo, za pośrednictwem portfeli cyfrowych takich jak np. Apple Pay czy Google Pay. Jeśli chodzi o wypłaty Blikiem, to na koniec czerwca były one możliwe w ponad 19,3 tys. urządzeń. Z kolei wypłaty zbliżeniowe były możliwe w 12,1 tys. bankomatach. Szczegółowe dane w tabeli poniżej.
Fot. Maciej Bednarek