Na koniec września udział dwóch największych sieci bankomatów na polskim rynku wzrósł do 61,5 proc.
Z danych zebranych dla serwisu cashless.pl wynika, że na koniec ubiegłego kwartału na naszym rynku funkcjonowało 20615 bankomatów. W porównaniu z czerwcem był to spadek o 75 maszyn, a w porównaniu z wrześniem 2023 r. – o 358 urządzeń.
Tradycyjnie już pierwsze miejsce pod względem liczby bankomatów okupował Euronet, który miał ich 7545 – o 239 więcej niż w czerwcu. Drugie miejsce zajęła firma ITCARD, która mogła pochwalić się zarządzaniem 5135 maszynami. Dopiero na trzeciej pozycji znalazła się pierwsza sieć bankowa, należąca do PKO BP, która liczyła 3022 bankomaty.
W tabeli pod tekstem, w której prezentujemy szczegółowe dane dotyczące rynku bankomatów w Polsce, rzuca się w oczy duży spadek liczby urządzeń Santandera. To efekt strategicznej decyzji podjętej przez ten bank, który powierzył zarządzanie swoją siecią firmom niezależnym. To jeden z powodów, dla którego te firmy powiększają swoje stany posiadania. Euronet i ITCARD mają już łącznie 12680 bankomatów, czyli 61,5 proc. całego, polskiego rynku.
Jeżeli chodzi o bankomaty pozwalające na wypłaty gotówki zbliżeniowo, a więc np. za pomocą kart bezstykowych czy portfeli mobilnych, jak Apple Pay czy Google Pay, to we wrześniu było ich ok. 12,2 tys. Natomiast niemal wszystkie bankomaty funkcjonujące w Polsce pozwalają już na transakcje Blikiem. We wrześniu było ich 19379, co stanowiło ponad 94 proc.