Karta wielowalutowa to jedno z lepszych rozwiązań płatniczych, jeśli często wyjeżdżacie za granicę albo kupujecie w zagranicznych sklepach internetowych
Karty wielowalutowe to dziś standard na polskim rynku. Znajdują się w ofercie 10 dużych banków a te, które ich jeszcze nie mają, zapewne wkrótce taki produkt wprowadzą. Decyduje o tym zapotrzebowanie ze strony klientów, którzy chcąc uniknąć wysokich kosztów przewalutowań transakcji zagranicznych zwykłymi kartami płatniczymi uciekają do takich firm jak Revolut. Aby nie stracić klientów, banki wprowadzają właśnie karty wielowalutowe.
Zasada działania karty wielowalutowej jest dość prosta. Zazwyczaj najpierw zakładacie konto osobiste w złotych, a następnie rachunki w walutach, w których chcecie płacić. Większość banków oferuje je za darmo. Później wystarczy, że zasilicie je odpowiednią, kupioną np. w kantorze internetowym walutą, by odtąd każda transakcja w euro czy dolarach obciążała właściwy rachunek. Dzięki temu wykonywane za granicą czy w zagranicznych sklepach płatności pozbawione będą kosztów przewalutowań.
Warto podkreślić, że w przypadku większości kart wielowalutowych na polskim rynku bank automatycznie wykrywa walutę transakcji i obciąża to konto, na którym się ona znajduje. Wyjątkiem od tej zasady jest wielowalutówka wydawana przez Citi Handlowy. W tym wypadku przed wyjazdem np. do Niemiec czy Wielkiej Brytanii klient musi samodzielnie przełączyć (np. za pośrednictwem internetowego serwisu transakcyjnego) rachunek, z którego pobierane mają być środki.
Użytkownicy kart wielowalutowych powinni pamiętać, że aby w pełni korzystać z benefitów tego produktu przed transakcją w euro, dolarach czy frankach muszą zapewnić środki na odpowiednich rachunkach. Jeśli ich bowiem nie będzie, transakcje będą rozliczane z konta złotowego ze wszystkimi tego konsekwencjami, a więc z doliczoną, zwykle kilkuprocentową prowizją za przewalutowanie.
Jeśli korzystacie z karty wielowalutowej i wybieracie się za granicę, powinniście zwrócić uwagę na jeszcze jedną usługę, z którą możecie spotkać się podczas wypłaty gotówki z bankomatu albo przy płatności w sklepie stacjonarnym. W trakcie transakcji terminal albo bankomat może uznać Waszą kartę za złotową i zaproponować skorzystanie z usługi DCC. Rozwiązanie to umożliwia przewalutowanie operacji po kursie operatora terminala lub bankomatu. Wówczas zostanie ona rozliczona z rachunku złotowego, zazwyczaj z nieatrakcyjnym spreadem. Posiadacze kart wielowalutowych powinni więc zastanowić się, czy z usługi DCC korzystać.
I jeszcze jedna uwaga. Cześć banków z Polski oferujących karty wielowalutowe umożliwia za ich pomocą darmowe wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów. Nie zawsze oznacza to jednak, że takie transakcje nie będą obciążone dodatkowymi opłatami. W wielu krajach stosowana jest bowiem surcharge, czyli prowizja będąca dochodem operatora urządzenia. Jeśli traficie na taki bankomat, będziecie musieli ponieść dodatkowy koszt transakcji mimo tego, że Wasz bank nie pobiera opłat za wypłaty gotówki.
Natomiast wśród kart wielowalutowych szczególną pozycję zajmuje karta Visa Świat, oferowana do wybranych rachunków przez mBank. W zasadzie nie jest to karta wielowalutowa. Jej użytkownicy nie muszą bowiem zakładać kont walutowych. Visa Świat pozwala na płatności w ok. 150 różnych walutach a przewalutowanie transakcji na złote następuje po kursie organizacji płatniczej, którego atrakcyjność jest podobna do kursów oferowanych przez kantory internetowe.
A poniżej znajdziecie tabelkę z aktualną ofertą klasycznych kart wielowalutowych w bankach działających na polskim rynku.