Aresztowani przestępcy wyłudzali pieniądze od internetowych firm pożyczkowych
Jak podała na swojej stronie internetowej policja, słupscy funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej rozbili zorganizowaną grupę parającą się wyłudzaniem pożyczek. Szacuje się, że osób poszkodowanych w wyniku działania tej grupy może być co najmniej 3 tys. a kwota oszustw to min. 1,7 mln zł. Zatrzymano 10 osób w wieku od 20 do 36 lat, w tym organizatorkę procederu – 35-letnią kobietę.
Jak informuje policja, w mieszkaniach zatrzymanych osób zabezpieczono kilkadziesiąt telefonów komórkowych, kilkaset kart sim, tablety oraz laptopy, które służyły do popełniania kolejnych przestępstw. Śledczy oprócz tych przedmiotów zabezpieczyli także sejfy z zawartością prawie 400 tys. złotych i kilogram złotej biżuterii.
Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała od co najmniej dwóch lat. Zakładała firmy świadczące usługi pośrednictwa przy udzielaniu pożyczek gotówkowych. Firmy te przygotowywały wnioski o pożyczki na skradzione dane osobowe a następnie składały je do internetowych instytucji pożyczkowych na terenie całego kraju. Funkcjonariusze ujawnili, że sprawcy chcąc ukryć pochodzenie uzyskanych pieniędzy, prali je poprzez wielokrotne transferowanie pomiędzy różnymi rachunkami bankowymi.
Z oszustwami na skradzioną tożsamość internetowe firmy pożyczkowe borykają się od początku swojego istnienia na polskim rynku. Problem ten nie jest też obcy bankom, które by walczyć z tym procederem utworzyły bazę dokumentów zastrzeżonych. Kradzież danych osobowych i zakładanie na nie rachunków osobistych wykorzystywanych później do przestępstw stały się przyczyną wprowadzenia regulacji ograniczających możliwość aktywacji kont bankowych poprzez przelewy z innych banków.