Prezes mBanku uważa, że powołanie sieci bankomatów niezależnej od międzynarodowych organizacji płatniczych będzie korzystne dla kierowanego przez niego banku
Cezary Stypułkowski, prezes mBanku podczas ostatniej konferencji prasowej prezentującej wyniki finansowe instytucji za II kw. 2015 roku powiedział, że dla jego banku powstanie lokalnej sieci bankomatowej będzie korzystne. – Biorąc pod uwagę naszą pozycję na rynku kart płatniczych pomysł powołania takiej sieci podoba mi się – stwierdził prezes mBanku.
Przeczytaj także: Bankowcy stanowczo przeciwko KNF w kwestii kart przedpłaconych
To może być zaskakująca deklaracja, bo mBank, który nie posiada własnej sieci bankomatów, jest jednym z beneficjentów obecnej sytuacji na rynku tych urządzeń: ich właścicielom płaci jedynie ok. 1,3 zł od każdej wypłaty gotówki dokonanej przez użytkowników wydanych przez siebie kart.
Wysokość tej prowizji ustalają organizacje płatnicze, takie jak Visa i MasterCard. Kilka lat temu obniżyły ją z poziomu ok. 3,5 zł m.in. pod naciskiem instytucji, które nie zdecydowały się na zainwestowanie we własne urządzenia. Powstanie krajowej sieci jest działaniem banków – właścicieli bankomatów i ma przeciwdziałać skutkom dyktatu międzynarodowych organizacji.
Przeczytaj także: Karta z indywidualnym wizerunkiem w ofercie Pekao
Polska sieć bankomatowa ma powstać dzięki urządzeniom kilku dużych banków, m.in. BZ WBK i PKO BP. Klienci tych instytucji będą mogli wypłacać gotówkę z bankomatów krajowej sieci prawdopodobnie bezpłatnie. Pozostali zyskają taką możliwość tylko wtedy, gdy ich bank podpisze umowę z siecią i odpowiednio za to zapłaci.
Rozliczaniem transakcji w ramach sieci zajmie się Krajowa Izba Rozliczeniowa, która kończy prace nad systemem płatności kartowych. Dzięki temu nie będą w to zaangażowane systemy organizacji płatniczych, co ma wygenerować dodatkowe oszczędności.
O tym, że banki powołają polską sieć bankomatową mogliście dowiedzieć się jako pierwsi z serwisu Cashless. Tekst na ten temat znajduje się tutaj.