Tak przynajmniej wynika z danych Raiffeisen Polbanku, jedynej póki co instytucji w Polsce, która podała statystykę dotyczącą liczby płatności Apple Pay
Z danych udostępnionych mi przez biuro prasowe Raiffeisen Polbanku wynika, że od 19 czerwca, czyli od debiutu Apple Pay, do końca miesiąca, z rozwiązania tego zaczęło korzystać 5863 jego klientów. Raiffeisen Polbank jest drugą instytucją z Polski, która zdecydowała się podać dokładną liczbę użytkowników Apple Pay. Wcześniej Pekao informował, że w ciągu pierwszego tygodnia od startu z portfelem firmy Apple powiązano 21 tys. kart płatniczych wydanych przez ten bank.
Natomiast z nieoficjalnych rozmów z bankowcami wynika, że użytkownicy Apple Pay charakteryzują się wysoką transakcyjnością, czyli że płacą swoimi smartfonami bardzo często. Potwierdzają to twarde dane, jakie przekazał mi Raiffeisen Polbank na temat liczby transakcji Apple Pay. Na razie jest to jedyna instytucja z Polski, która się na to zdecydowała.
Tak więc w czerwcu, czyli w ciągu 12 dni funkcjonowania Apple Pay, klienci Raiffeisen Polbanku wykonali za pomocą tych płatności 21,2 tys. transakcji. Gdyby próbować to ekstrapolować na cały miesiąc mnożąc wynik z ostatniej dekady czerwca przez trzy i dzieląc przez liczbę użytkowników Apple Pay okazałoby się, że każdy z nich płaci iPhone’m średnio ponad 10 razy w miesiącu. Dla porównania 6,9 tys. klientów korzystających z płatności HCE w Raiffeisen Polbanku przez cały II kw. wykonało 51,6 tys. transakcji. Daje to średnią 2,5 płatności na użytkownika miesięcznie.
Dużo więcej transakcji niż użytkownicy HCE wykonują także osoby korzystające z płatności Google Pay. Raiffeisen Polbank podaje, że rozwiązanie to aktywowało dotąd 1873 klientów, którzy w czerwcu wykonali za jego pomocą 11,9 tys. płatności. Daje to średnią ponad 6 transakcji miesięcznie na osobę. Dane te pokazują więc, że osoby korzystające z rozwiązań dostarczanych przez Apple i Google płacą o wiele częściej niż użytkownicy płatności mobilnych dostępnych w aplikacji bankowej. Jeżeli podobnie jest w innych bankach z Polski, to być może jest to powód, dla którego instytucje rezygnują z HCE na rzecz np. Google Pay. Ostatnio zrobił to Getin, a Raiffeisen Polbank zapowiedział, że postąpi podobnie.