Mowa o BZ WBK i Pekao. WORM do dystrybucji dokumentów wykorzystuje także mBank
Polski oddział Hitachi poinformował w komunikacie prasowym, że dwa z trzech banków, które w ostatnim czasie wdrożyły rozwiązanie kwestii trwałego nośnika poprzez macierz WORM, wybrały technologię tej japońskiej firmy. Mowa o Pekao, który rozwiązanie to wdrożył w grudniu ubiegłego roku oraz BZ WBK, który umowę z Hitachi podpisał w marcu bieżącego roku. Przypomnę, że na WORM przy dystrybucji ważnych dokumentów do klientów postawiły także mBank i powiązane z nim Orange Finanse, ale wybrały rozwiązanie innego dostawcy.
Większość czytelników pewnie wie, na czym polega problem z trwałym nośnikiem, ale dla porządku napiszę kilka słów wyjaśnienia. Chodzi o to, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wymaga od banków, by wysyłały do swoich klientów cenniki czy nowe regulaminy na trwałym nośniku. W świecie analogowym może nim być papierowy list. Ale w erze cyfrowej jest z tym problem. UOKiK chce bowiem, aby trwały nośnik nie pozwalał na jednostronną zmianę treści dokumentu, dostęp do niego był zapewniony także po zakończeniu umowy klienta z bankiem, a do tego by bank miał dowód dostarczenia dokumentu do adresata.
Prace nad rozwiązaniem tych problemów toczą się w różnym kierunku. Jednym z nich jest próba wykorzystania technologii blockchain. Zespół powołany przez Związek Banków Polskich opracował nawet odpowiednie narzędzie przy współpracy z KIR-em oraz m.in. Biurem Informacji Kredytowej i Billonem. Na razie UOKiK nie wypowiedział się jednak na temat tego, czy spełnia ono wymogi trwałego nośnika. Część banków nie chce więc na to czekać i stawia na rozwiązanie starsze, ale zaaprobowane przez władze antymonopolowe, czyli na WORM.
Jak czytam w komunikacie japońskiej firmy, macierz WORM oparta jest o rozwiązanie Hitachi Content Platform (HCP) stosowane w wielu największych bankach na całym świecie w projektach regulacyjnych i projektach "paperless". HCP zapewnia szereg technologii bezpieczeństwa danych umożliwiających redukcję kosztów. Wśród mechanizmów bezpieczeństwa są m.in.: szyfrowanie danych, uwierzytelnianie, kontrola dostępu, bezpowrotne usuwanie danych czy też mechanizm bezpiecznej migracji na nową generację sprzętu.