Wyrzuć kartkę z PIN-em z portfela i wybieraj bankomaty w ruchliwych częściach miasta, szczególnie w nocy
Wiedzę Polaków o bezpiecznym korzystaniu z bankomatów można porównać do wiedzy o oszustwach w sieci, choćby phishingu. Niby wszyscy wiedzą, że nie mogą otwierać podejrzanych maili, nie powinni też klikać w żadne nadesłane przez obcych linki, a stronę banku, która wygląda inaczej niż zwykle, powinni szybko opuścić. Jednak co i rusz media oraz instytucje bankowe informują, że ktoś stracił pieniądze lub udostępnił swoje dane cyberprzestępcom. A pytanie czemu klient otworzył niebezpieczny załącznik z korespondencji, zazwyczaj pozostaje bez odpowiedzi.
Podobnie jest z bezpieczeństwem transakcji bankomatowych. Wydawałoby się, że Wasza wiedza na ten temat jest coraz większa, trzymacie karty w bezpiecznych miejscach, stoicie blisko maszyny, aby zasłonić czynności, które wykonujecie swoim ciałem, oglądacie się za siebie. A potem Związek Banków Polskich publikuje raport i okazuje się, że ok. 19 proc. kobiet trzyma w portfelu PIN do swojej karty bankomatowej. Z mężczyznami wcale nie jest dużo lepiej, bo robi to 12 proc z nich. To dane z 2016 r., ale nie wierzę, aby przez rok wiele się zmieniło.
Dlatego Cashless wspólnie z producentem bankomatów – firmą NCR, rozpoczyna akcję edukacyjną na temat bezpiecznego wypłacania gotówki. W ramach tej inicjatywy będziecie mogli obejrzeć filmy opowiadające o bezpieczeństwie korzystania z bankomatów, ale też o nowych technologiach wykorzystywanych w najnowszych konstrukcjach tych maszyn. Poniżej możecie obejrzeć pierwszy film z tej serii:
W pierwszej części poradnika Martyna Kubiak z NCR Polska pokazuje, jakich podstawowych błędów powinniście unikać, by korzystanie z bankomatów było bezpieczne. Warto jeszcze raz przypomnieć, że wpisując PIN na klawiaturze powinniście ją zakryć tak, by nie mogły jej podejrzeć osoby stojące za Wami bądź oko kamery zainstalowanej przez przestępców.
Ponadto specjalistka z NCR radzi, by po zmroku lepiej wybierać te bankomaty, które umiejscowiono w bezpiecznych miejscach, czyli np. w oddziałach banków czy sklepach lub jeśli takich nie ma w pobliżu, w maszynach ustawionych przy ulicach, ale w ruchliwych i oświetlonych częściach miasta.
Wkrótce w Cashless znajdą się kolejne części poradnika.