Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Sprzedając jednostki w funduszach pamiętajcie o podatku

Odprowadzaniem podatku od zysków kapitałowych zajmują się towarzystwa funduszy inwestycyjnych

Moja przygoda z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne powoli dobiega końca. Zanim jednak napiszę, jak przebiegały moje trzy miesiące z NN TFI chciałbym poinformować o kilku kwestiach związanych z zakończeniem inwestycji. Jak pamiętacie, korzystałem głównie z aplikacji mobilnej. Z jej poziomu możliwa jest sprzedaż jednostek uczestnictwa, które zostały zakupione w ramach produktu - fundusze Inwestycyjne. Dlaczego tylko tych? Postanowiłem o to spytać Przemysława Rodka, eksperta NN TFI.

Przeczytajcie także: Inwestycje w kryptowaluty będą nielegalne?

- Dla jednostek uczestnictwa kupionych w ramach produktów emerytalnych ( np. IKE i IKZE) możliwe jest jedynie składanie zleceń zamiany lub konwersji. Produkty emerytalne związane są z długoterminowym celem, jakim jest emerytura. Przy długoterminowym inwestowaniu ważna jest konsekwencja oraz trzymanie się pierwotnie obranej strategii. Dlatego zależy nam, aby decyzje naszych klientów były przemyślane i świadome. Aplikacje mobilne są często wykorzystywane w tzw. "biegu", gdzie możliwości podjęcia takich decyzji są ograniczone - tłumaczy Rodek. Dodaje, że to dlatego w przypadku produktów emerytalnych nie wszystkie transakcje można wykonać poprzez aplikację. Pełne możliwości zarządzania produktami emerytalnymi są dostępne "na dużym" ekranie w serwisie nntfi24.pl. Dowiedziałem się również, że wychodząc naprzeciw potrzebom inwestorów indywidualnych w najbliższym czasie NN TFI planuje udostępnić anglojęzyczną wersję aplikacji mobilnej NN TFI24.

Przeczytajcie także: Co stanie się z inwestycją w TFI w przypadku mojej śmierci?

Na koniec muszę Wam przypomnieć, że sprzedaż jednostek uczestnictwa w przypadku funduszy inwestycyjnych kupionych za pomocą aplikacji mobilnej i serwisu transakcyjnego nntfi24.pl nie wiąże się z żadnymi opłatami. Jednak podobnie jak przy innych formach inwestowania, czy oszczędzania, zapłacicie podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki. - Wynosi on 19 proc. i jest naliczany od realnej kwoty zysku. Aby obliczyć, jaka kwota wpłynie na Wasze konto po złożeniu zlecenia umorzenia jednostek uczestnictwa, należy od kwoty zysku brutto odliczyć 19 proc. podatku. Warto przy tym pamiętać, że odprowadzaniem podatku od zysków kapitałowych zajmują się towarzystwa funduszy inwestycyjnych – podsumowuje Przemysław Rodek.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies