Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
To koniec pewnej epoki. Visa i Mastercard wejdą na chiński rynek

Pierwsza z tych firm wystąpiła już z wnioskiem o odpowiednią licencję. Mastercard chce założyć spółkę z lokalnym partnerem

To ważne wydarzenie w świecie płatniczym, bo chiński konkurent Mastercarda i Visy, czyli UnionPay, ma jak na razie monopol na rozliczanie transakcji kartowych na rodzimym rynku. Logo amerykańskich potentatów może być wprawdzie na wydawanych w Państwie Środka kartach, ale tylko pod warunkiem, że będzie na nich także logo UnionPay a przez jego systemy będą rozliczane wszystkie transakcje realizowane na terenie Chin.

Przeczytajcie także: UnionPay pomaga Rosji ominąć sankcje

Wkrótce to się jednak zmieni. Jak pisze dziś Michał Kisiel w Bankierze, powołując się na "South China Morning Post", Visa wystąpiła już o licencję zezwalającą na rozliczanie transakcji na terenie Chin. Z kolei Mastercard prawdopodobnie założy spółkę joint venture z lokalnym partnerem posiadającym odpowiednie pozwolenia. Te działania to efekt podjętych przez chińskie władze kroków zmierzających do deregulacji rynku.

Przeczytajcie także: UnionPay wydał pierwszą kartę w USA

Dzięki utrzymaniu monopolu na terenie Chin UnionPay pod względem liczby wydanych kart zdołał zbudować sobie pozycję największej na świecie organizacji płatniczej. Jednak plastiki z jego logo wydawane są głównie w Chinach a sieć ich akceptacji poza terytorium tego kraju nie jest tak powszechna jak w przypadku instrumentów firmowanych przez Mastercarda i Visę. W Polsce przy pomocy kart UnionPay można wypłacać pieniądze np. z bankomatów Citi Handlowego oraz płacić w niektórych terminalach m.in. Elavonu.

Źródło: Bankier

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies