Z dokumentu, który właśnie został przyjęty wynika, że spółka chce być swego rodzaju centrum badawczo-rozwojowym dla całego sektora bankowego w kraju
Piotr Alicki, wcześniej pełniący funkcję wiceszefa PKO BP, na fotelu prezesa KIR-u zasiada od jesieni ubiegłego roku. Na listopadowym spotkaniu z dziennikarzami, tuż po powołaniu na to stanowisko zadeklarował, że na początku 2017 roku pojawi się nowa strategia spółki na lata do 2019 roku. W dokumencie, który został już przyjęty, łatwo odnaleźć wpływ, jaki miał na niego nowy prezes KIR-u, znany z innowacyjnego podejścia do projektów.
Przeczytajcie także: mBank zainwestuje 200 mln zł w startupy
Wśród czterech filarów, na których oparty ma być rozwój KIR-u w najbliższych latach, na pierwszym miejscu wymieniono rozliczenia, czyli jak dotąd najważniejszy obszar działalności spółki. Firma nie chcę się jednak skupiać wyłącznie na zarządzaniu systemami, obsługującymi przelewy międzybankowe z rodziny Elixir. Pozostałe trzy filary strategii sugerują, że KIR bazując na swoim podstawowym biznesie, szukać będzie nowych dróg rozwoju.
Spółka zarządzana przez Alickiego będzie więc swoją przyszłość opierać także na płatnościach bezgotówkowych, pozycjonowaniu się jako centrum prac badawczo rozwojowych sektora bankowego oraz wspieraniu go w realizacji zadań związanych z rządowym programem "Od papierowej do cyfrowej Polski".
Przeczytajcie także: Sezonowe spowolnienie w przelewach ekspresowych
W obszarze płatności bezgotówkowych KIR chce skupić się na intensywnym rozwoju systemu Express Elixir, służącego do szybkich przelewów międzybankowych, komercjalizacji systemu rozliczeń kartowych Inkart, rozwijaniu Paybynetu i Invoobilla jako narzędzi do płatności internetowych, a także zyskaniu wiodącej roli w obszarze weryfikacji tożsamości w internecie.
Ciekawie wyglądają plany dotyczące tzw. sektorowych usług wspólnych. Obejmują one m.in. podpis elektroniczny w chmurze obliczeniowej, stworzenie rozwiązania, które pozwoli sektorowi bankowemu pełnić rolę dostawcy narzędzi do identyfikacji obywateli dla administracji publicznej, a może także dla rynku komercyjnego, stworzenie rozwiązań ułatwiającym bankom dostosowanie się do wymogów unijnej dyrektywy PSD2 oraz rozwiązań wspierających cyberbezpieczeństwo w bankowości.