Celem nowego projektu ma być tworzenie rozwiązań, nie tylko płatniczych, które mają pomóc w upowszechnieniu obrotu bezgotówkowego i digitalizacji
Jak wynika z opublikowanego dzisiaj komunikatu prasowego Visy, inkubator ma ruszyć w II kwartale przyszłego roku. Umiejscowiony w Warszawie zespół specjalistów będzie pracował nad tworzeniem prototypów rozwiązań, które następnie zostaną poddane ocenie ekspertów. W kolejnym etapie inkubator zajmie się pilotowaniem dalszego rozwoju oraz komercjalizacją wybranych projektów. Nadzór nad inkubatorem sprawować będzie Komitet Decyzyjny Visa Polska, w którym zasiadają przedstawiciele banków z Polski a jego przewodniczącym jest Szymon Wałach, szef pionu klienta detalicznego w PKO BP.
Przeczytajcie także: Pierwszy wpłatomat na bilon już jeździ
Inkubator wykorzystywał będzie m.in. platformę Visa Developer, która za pośrednictwem łatwych w użyciu interfejsów programistycznych (tzw. API) zapewni dostęp do najbardziej popularnych produktów i usług Visa, w celu ich dalszego rozwoju i testowania. Opracowywane projekty będą mogły wykorzystywać m.in. technologie biometryczne. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Visy, już dwie trzecie konsumentów chce korzystać z biometrii podczas dokonywania płatności.
Zdaniem Szymona Wałacha powołanie inkubatora wspólnie z organizacją Visa będzie ważnym wsparciem rozwoju polskiej gospodarki cyfrowej. – Zyskamy dzięki temu dostęp do doświadczenia oraz narzędzi, jakimi dysponuje jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie. To kapitał, z którego skorzystamy wszyscy: banki, państwo, a co najważniejsze konsumenci – uważa Szymon Wałach.
Przeczytajcie także: PKO zapowiada dużo zmian w IKO
Z kolei Małgorzata O'Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowej i Wschodniej w Visa, uważa, że przejęcie europejskiej organizacji przez Visa Inc. pozwala m.in. polskim bankom na łatwiejszy dostęp do globalnego systemu Visy. – Umożliwia to powstanie w Polsce inkubatora innowacji, który przy tworzeniu lokalnych rozwiązań będzie czerpał z doświadczeń, płynących m.in. z globalnej działalności Centrów Innowacji Visa. Do współpracy będziemy zapraszać krajowe firmy i instytucje, których wiedza może odegrać istotną rolę przy realizacji podejmowanych projektów, w tym firmy technologiczne i startupy – mówi Małgorzata O’Shaughnessy.