Z raportu NBP na temat systemów płatności w okresie od kwietnia do czerwca wynika, że największy udział w transakcjach Blikiem cały czas mają wypłaty z bankomatów
Narodowy Bank Polski opublikował swój dokument wczoraj popołudniu. Raport donosi, że na koniec czerwca bieżącego roku Blik miał ok. 2 mln użytkowników. Płatności tym instrumentem miało przyjmować ponad 157 tys. punktów handlowo-usługowych, z czego 36,2 tys. to sklepy internetowe. Blika obsługiwało 152 tys. terminali POS oraz 14,3 tys. bankomatów.
Raport banku centralnego podaje również, że w II kw. przez Blika przeszło ok. 1,1 mln transakcji. To wzrost w porównaniu z I kw. aż o 48 proc. Wygląda to imponująco i świadczyć może o rosnącej popularności i znajomości tego instrumentu wśród klientów banków. Trzeba jednak pamiętać, że liczba transakcji Blikiem w porównaniu z liczbą transakcji kartami wygląda wciąż bardzo skromnie. Przypomnę, że samych płatności bezgotówkowych plastikami w II kw. było 812 mln.
Przeczytajcie także: Trwają rozmowy nad wejściem Pekao do Blika
NBP podaje ponadto, że wartość operacji przeprowadzonych przy użyciu Blika wyniosła w II kw. prawie 255 mln zł, co oznacza kwartalny wzrost o 39 proc. Średnia transakcja miała więc wartość ok. 229 zł.
Dokument NBP wskazuje również na zmiany w strukturze transakcji Blikiem. W okresie od kwietnia do czerwca wciąż największy udział miały wypłaty z bankomatów – 64,5 proc. W porównaniu z I kw. udział transakcji gotówkowych spadł z 66,7 proc. Na drugim miejscu znalazły się płatności w sklepach internetowych, które stanowiły 24,6 proc. (wzrost z 21 proc.). Spada zaś udział płatności w terminalach POS. W II kw. stanowiły one już tylko 8 proc. wszystkich (w I kw. było to 12 proc.).
Przeczytajcie także: Android Pay w Polsce coraz bliżej
Tu warto wspomnieć, że władze zarządzającej Blikiem spółki (PSP) informowały, iż w drugiej połowie III kw. liczba płatności w środowisku e-commerce przerosła już liczbę wypłat z bankomatów. Można spodziewać się jeszcze przyspieszenia tego procesu w kolejnych okresach, gdy banki wprowadzą uproszczony sposób płatności Blikiem w internecie, tzw. one click.
W raporcie NBP za II kw. pojawiła się także nowa pozycja odnośnie rodzaju transakcji Blikiem, a mianowicie przelewy P2P. Miało ich być 31 tys. Przypomnę, że niedawno Grzegorz Długosz, prezes PSP zadeklarował, że we wrześniu użytkownicy Blika wykonali grubo ponad 50 tys. płatności P2P.