Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Europejski cyfrowy portfel wero ruszył we Francji. W planach start na kolejnych rynkach i nowe usługi

Obecnie główną usługą wero są natychmiastowe przelewy między użytkownikami, w przyszłym roku EPI chce uruchomić też usługi dla sprzedawców

EPI, czyli Europejska Inicjatywa Płatnicza, poinformowała o udostępnieniu swojego cyfrowego portfela wero we Francji. Z rozwiązania będą mogli korzystać klienci banków BNP Paribas, BPCE, Credit Agricole, Credit Mutuel Alliance Federale, Credit Mutuel Arkea, La Banque Postale i Societe Generale oraz zależnych od nich podmiotów. W większości przypadków płatności wero pojawią się bezpośrednio w aplikacjach poszczególnych banków. Klienci La Banque Postale będą zaś korzystać z aplikacji wero, stworzonej przez EPI, która ma zostać udostępniona w drugiej połowie października.

Przeczytajcie także: Raport Mobilny Bank 2024 już do pobrania

Pierwsi francuscy klienci już mogą realizować płatności za pośrednictwem wero, wdrożenie w kolejnych bankach przewidziano na nadchodzące miesiące. Wero umożliwia przesyłanie środków bezpośrednio między kontami ich posiadaczy, a odbiorca natychmiastowego przelewu identyfikowany jest na podstawie jego numeru telefonu lub adresu e-mail. W dalszej kolejności przewiduje się także możliwość generowania kodów QR, dzięki którym użytkownicy nie będą musieli podawać swojego numeru telefonu nadawcy przelewu, a także uruchomienie usługi prośby o przelew.

Jednocześnie warto wspomnieć, że uruchamiane właśnie wero zastąpi we Francji rozwiązanie płatnicze o nazwie Paylib. Użytkownikom tego portfela cyfrowego, a jest ich 35 mln, zaproponowana zostanie migracja do europejskiej usługi płatniczej. Na początku 2025 r. Paylib zostanie zaś zamknięte.

Przeczytajcie także: Płatności odroczone w InPost Pay

EPI to instytucja, która została utworzona przez europejskie banki oraz operatorów płatności, a stanowić ma alternatywę dla amerykańskich organizacji płatniczych. Początkowo zakładano, że organizacja zaoferuje pełną paletę usług płatniczych włącznie z kartami, by móc konkurować z globalnymi graczami. Później jednak plany zrewidowano i ustalono, że EPI skoncentruje się na stworzeniu portfela cyfrowego i rozwiązania do płatności natychmiastowych.

Pierwszym rynkiem, na którym udostępniono stworzony przez EPI cyfrowy portfel wero, były Niemcy, a stało się to w lipcu tego roku. Teraz usługa startuje we Francji, do końca roku mają zaś wdrożyć ją wszystkie belgijskie banki należące do EPI. Następnie w ich ślady mają pójść Luksemburg i Holandia.

EPI zapowiedziało także, że w przyszłym roku zacznie wdrażać usługi dla handlu. Początkowo mają to być płatności portfelem wero u małych sprzedawców detalicznych czy płatności online w sklepach internetowych, w tym w modelu subskrypcyjnym. Kolejnym krokiem w rozwoju wero mają być płatności w dużych sklepach stacjonarnych, a testy tego rozwiązania zaplanowano na 2026 r. W przygotowaniu mają być także kolejne usługi, takie jak płatności odroczone czy integracja programów lojalnościowych.

Przy okazji warto wspomnieć, że w inicjatywę nie są zaangażowane polskie banki. Początkowo do EPI zdecydował się przystąpić PKO BP, ale po analizie kosztów i perspektyw podjęto decyzję o rezygnacji z udziału w tym przedsięwzięciu

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies