100 proc. akcji polskiej instytucji nabył holding, należący m.in. do amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Cerberus
Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował o podpisaniu umowy sprzedaży akcji VeloBanku. Kupującym jest Promontoria Holding, który pośrednio należy do amerykańskiego funduszu Cerberus Capital Management, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz International Finance Corporation (część Grupy Banku Światowego). Kupujący zapłacą za akcje VeloBanku 375 mln zł oraz dokapitalizują polską instytucję kwotą 687 mln zł.
Sprzedaż Velo w żaden sposób nie ma wpływu na sytuację i obsługę klientów. Środki zgromadzone w banku będącym przedmiotem transakcji niezmiennie są objęte ochroną BFG na takich samych zasadach jak w innych bankach objętych polskim systemem gwarancji depozytów.
VeloBank to instytucja powstała w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Proces ten rozpoczął się we wrześniu 2022 r., kiedy to większość działalności Getinu została przeniesiona do nowego podmiotu – tzw. instytucji pomostowej, czyli VeloBanku właśnie. Jego właścicielem, oprócz BFG, została także spółka o nazwie System Ochrony Banków Komercyjnych, założona przez osiem największych banków komercyjnych, działających na polskim rynku.
Przez kolejne dwa lata VeloBank unowocześniał swoje systemy informatyczne oraz ofertę i, nieobciążony problemami związanymi z kredytami walutowymi, które pozostały w Getinie, pokazywał dobre wyniki finansowe. Wiadomo było jednak, że zostanie sprzedany, do czego właściciele instytucji, a więc BFG oraz SOBK zobowiązali się wobec Komisji Europejskiej rozpoczynając proces przymusowej restrukturyzacji.
Fot. Maciej Bednarek