Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay Adyen
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sprzedaż VeloBanku została sfinalizowana

100 proc. akcji polskiej instytucji nabył holding, należący m.in. do amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Cerberus

Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował o podpisaniu umowy sprzedaży akcji VeloBanku. Kupującym jest Promontoria Holding, który pośrednio należy do amerykańskiego funduszu Cerberus Capital Management, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz International Finance Corporation (część Grupy Banku Światowego). Kupujący zapłacą za akcje VeloBanku 375 mln zł oraz dokapitalizują polską instytucję kwotą 687 mln zł.

Przeczytajcie także: KNF dał zielone światło na przejęcie VeloBanku

Sprzedaż Velo w żaden sposób nie ma wpływu na sytuację i obsługę klientów. Środki zgromadzone w banku będącym przedmiotem transakcji niezmiennie są objęte ochroną BFG na takich samych zasadach jak w innych bankach objętych polskim systemem gwarancji depozytów.

VeloBank to instytucja powstała w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Proces ten rozpoczął się we wrześniu 2022 r., kiedy to większość działalności Getinu została przeniesiona do nowego podmiotu – tzw. instytucji pomostowej, czyli VeloBanku właśnie. Jego właścicielem, oprócz BFG, została także spółka o nazwie System Ochrony Banków Komercyjnych, założona przez osiem największych banków komercyjnych, działających na polskim rynku.

Przeczytajcie także: VeloBank umożliwia otwieranie rachunków przez open banking

Przez kolejne dwa lata VeloBank unowocześniał swoje systemy informatyczne oraz ofertę i, nieobciążony problemami związanymi z kredytami walutowymi, które pozostały w Getinie, pokazywał dobre wyniki finansowe. Wiadomo było jednak, że zostanie sprzedany, do czego właściciele instytucji, a więc BFG oraz SOBK zobowiązali się wobec Komisji Europejskiej rozpoczynając proces przymusowej restrukturyzacji.

Fot. Maciej Bednarek

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: BFG, VELOBANK

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies