Rejestr MIP to lista młodych firm fintechowych, które dzięki umieszczeniu na niej mogą testować swoje nowego usługi
W rejestrze małych instytucji płatniczych, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego, w końcówce lipca pojawiło się kilka nowych pozycji. Na listę trafiły takie firmy jak: Aydapay, Vector Pay i Nota z Warszawy, Paymentic z Bielska Białej oraz Goodone z Poznania. Jednocześnie jedna firma, czyli Klik-24 z rejestru została wykreślona.
Podmioty wpisane do rejestru prowadzonego przez KNF, to młode firmy, o których niewiele wiadomo. Wyjątkiem jest Aydapay, która ma wprawdzie działającą, ale dość lakoniczną anglojęzyczną stronę internetową. Z informacji tam zawartych wynika, że spółka pracuje nad aplikacją do wymiany walut, a jej udziałowcem i prezesem jest (to dane z Krajowego Rejestru Sądowego) Musa Mohamed Fadl Allah Aaldaou. Można natomiast zauważyć, że w nazwach trzech z pięciu zarejestrowanych podmiotów widnieje słowo "pay", co sugeruje, że firmy te chcą specjalizować się w usługach płatniczych.
Mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj firmy wprowadzony do polskiego prawa przez nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Znalezienie się na liście MIP wciąż jest o wiele prostsze niż zdobycie licencji tzw. dużej krajowej instytucji płatniczej. Wiele fintechów stara się o ten status, by móc przetestować oferowane przez siebie nowe usługi. MIP-y od początku mają jednak pewne ograniczenia. Na przykład mogą działać tylko na krajowym rynku, a do tego obowiązuje je limit obrotów w wysokości 1,5 mln euro miesięcznie.