Tak przynajmniej wynika z najnowszej edycji badania Mastercarda dotyczącego tzw. wydatków na doświadczenia
Mastercard opublikował wyniki najnowszej edycji badania dotyczącego tzw. wydatków na doświadczenia. Wynika z niego, że spełnianie niematerialnych marzeń staje się dla Polaków coraz ważniejsze i że wielu z nich, aby wydawać na takie rzeczy więcej, jest w stanie oszczędzać na wydatkach np. na ubrania (40 proc. ankietowanych) czy gadżety elektroniczne (33 proc. wskazań). 58 proc. polskich respondentów deklaruje, że w stosunku do ubiegłego roku zwiększy swoje budżety na doświadczenia.
– Coraz więcej osób deklaruje, że oszczędza na codziennych wydatkach po to, aby pozwolić sobie na spełnienie jednego ze swoich niematerialnych marzeń. Wspomnienia, emocje i niezapomniane chwile mają dla konsumentów coraz większe znaczenie. Trend ten dostrzegają również firmy, które coraz częściej konkurują nie tylko jakością i ceną produktu, ale również ofertą wyjątkowych doświadczeń, dzięki którym ich klienci mogą przeżywać to, czego nie da się przełożyć na pieniądze – mówi Jerzy Hołub, wiceprezes, dyrektor ds. komunikacji i marketingu na Polskę, Czechy i Słowację, Mastercard Europe.
Sondaż wykazał ponadto, że polscy konsumenci racjonalnie podchodzą do kwestii planowania i wydawania pieniędzy przeznaczonych na "wrażenia". 72 proc. ankietowanych przyznaje, że przed dokonaniem rezerwacji sprawdza i porównuje oferty, żeby znaleźć najlepszą okazję, a 77 proc. upewnia się, że aktywność na ich liście marzeń mieści się w założonym budżecie. Dla wielu z nich motywacją do działania jest dzień wypłaty — 39 proc. respondentów czeka z rezerwacją kolejnej przygody właśnie do momentu, gdy wynagrodzenie pojawi się na koncie.
Jakie doświadczenia w 2025 r. najbardziej ekscytują polskich konsumentów? Na pierwszym miejscu plasują się aktywności na świeżym powietrzu (91 proc.). Niezmiennie wysoko na liście pozostają również przeżycia związane z podróżowaniem i turystyką (89 proc.), a 28 proc. polskich respondentów planuje w tym roku wydać ponad 4 tys. zł na zwiedzanie świata. Istotne znaczenie mają również doświadczenia związane ze zdrowiem i wellness (83 proc.). Jednak to wydarzenia sportowe odnotowują największy wzrost zainteresowania - aż 62 proc. ankietowanych Polaków planuje w tym roku wziąć udział w przynajmniej jednym widowisku sportowym.
Wśród 20 ankietowanych krajów, które wzięły udział w badaniu Mastercard, to Rumuni (88 proc.) i Polacy (87 proc.) są najbardziej chętni do realizacji swoich marzeń związanych z doświadczeniami. Pod względem płci, Europejki częściej skupiają się na realizacji jednego dużego marzenia (34 proc.), natomiast mężczyźni chętniej planują spełnić co najmniej dwa, mniejsze cele w tym roku (40 proc.).