Karta, w zależności od preferencji użytkownika, będzie pozwalać na płatność z rachunku osobistego, kredytowego, w ramach płatności odroczonych czy kryptowalutami
Podczas odbywającego się w San Francisco wydarzenia Visa Payments Forum amerykańska organizacja zaprezentowała kilka nowych produktów i usług. Spośród nich szczególnie ciekawym rozwiązaniem wydaje się karta, która będzie umożliwiać płatności z wykorzystaniem różnych metod, a więc np. z rachunku osobistego, kredytowego, z limitu przyznanego w ramach płatności odroczonych, punktami programu lojalnościowego, kryptowalutami, itp.
Karty, które dają dostęp do różnych rachunków, np. debetowego czy kredytowego, nie są czymś zupełnie nowym na polskim rynku. Już dziesięć lat temu takie rozwiązanie wprowadził ówczesny Getin a Idea Bank pracował nad plastikiem będącym połączeniem aż trzech kart: debetowej, kredytowej i firmowej. W ich wypadku jednak o wyborze rachunku, z którego ma być dokonana transakcja, decydowano wybierając odpowiedni przycisk na karcie lub odpowiadając na zapytanie w tej sprawie generowane przez terminal płatniczy.
Rozwiązanie wprowadzane właśnie przez Visę pozwala ustawić preferencje płatności w aplikacji mobilnej użytkownika dla pojedynczej lub wielu transakcji np. wg zasady, że płatności do określonej kwoty, np. 100 zł, obciążają rachunek osobisty a te powyżej – kredytowy w ramach przyznanego przez bank limitu. Wydawcy kart dostaną kilka opcji zarządzania regułami płatności, które będą dostępne w bankowości mobilnej lub w aplikacji zewnętrznej, dostarczanej przez Visę.
Kolejna usługa, jaką zapowiedziano podczas wydarzenia w San Francisco, to uwierzytelnianie tożsamości użytkownika karty przy wykorzystaniu technologii zbliżeniowej. Rozwiązanie będzie można wykorzystać np. do potwierdzenia płatności online poprzez przyłożenie karty do smartfona. W ten sposób wyeliminowana zostanie konieczność wprowadzania danych karty podczas płatności w e-commerce. W ten sam sposób będzie można też inicjować przelewy P2P (pomiędzy użytkownikami kart) czy inne usługi płatnicze.
Wśród nowości ogłoszonych przez Visę znalazły się także przelewy typu Pay By Bank, oferowane wspólnie z przejętym przez organizację fintechem Tink, oraz usługa Visa Payment Passkey Service, która pozwala na potwierdzenie tożsamości konsumenta za pomocą skanu twarzy lub odcisku palca.