Brytyjski fintech pochwalił się dziś także osiągnięciem w ubiegłym roku niewielkiego zysku
Zarejestrowany na Litwie, a należący do brytyjskiego fintechu Revolut Bank został dodany do listy ok. 100 największych instytucji w Europie, nadzorowanych bezpośrednio przez Europejski Bank Centralny. To efekt skali działania, osiągniętej w ostatnich latach przez Revoluta na całym kontynencie. – Biorąc pod uwagę tempo wzrostu Revoluta i udział deponentów niebędących rezydentami, to naturalny rozwój wydarzeń – powiedział Simonas Krepsta, członek zarządu Banku Litwy.
Z punktu widzenia dotychczasowych klientów banku Revoluta, decyzja EBC nic nie zmienia. Bank Litwy nadal będzie nadzorować instytucję pod kątem ochrony konsumentów czy zapobiegania praniu pieniędzy. Władze EBC podejmować będą zaś decyzje w kwestiach związanych z tzw. nadzorem ostrożnościowym, obejmującym np. kontrole wymogów kapitałowych. Przedstawiciele Revoluta liczą także, że objęcie nadzorem banku przez EBC zwiększy zaufanie do niego wśród klientów, szczególnie w krajach "starej" Unii, co pozwoli na zwiększenie bazy depozytowej.
Tymczasem Revolut opublikował dziś swój raport roczny za rok 2022 r. Dokument został zatwierdzony przez audytora, choć z niewielkim zastrzeżeniem wynikającym z faktu, że dokument ubiegłoroczny, do którego porównywane są tegoroczne dane, budził wątpliwości ekspertów. Z raportu za 2022 r. wynika, że spółka osiągnęła w tym okresie 1,1 mld dolarów przychodów, co oznacza w stosunku rocznym wzrost o 45 proc. Złożył się na to m.in. wzrost wpływów z interchange (prowizja odprowadzana do wydawców kart przez sklepy akceptujące płatności) ze 184 mln dolarów do 377 mln dolarów, czy opłat za subskrypcje – z 132 mln do 195 mln dolarów.
Na uwagę zasługuje znaczący, bo z 2,1 mln do aż 102 mln dolarów, wzrost przychodów z odsetek. Jak wynika z informacji prasowej, mogły one zostać zwielokrotnione dzięki korzystnym dla Revoluta zmianom stóp procentowych oraz dzięki wzrostowi bazy depozytowej.
Brytyjski fintech przekazał także, że rok 2022, już drugi z rzędu, zakończył zyskiem netto, który wyniósł 7 mln dolarów (w 2021 r. zysk był kilkukrotnie wyższy). Zysk jest niewielki, bo – jak utrzymuje spółka w komunikacie prasowym – wciąż bardzo dużo środków inwestuje w rozwój technologiczny, zwiększenie sprzedaży, pozyskiwanie nowych klientów itd.