PKO BP jest kolejnym bankiem z polskiego rynku, który w ostatnim czasie zdecydował się wprowadzić do oferty karty z plastiku z odzysku
PKO BP poinformował o wydaniu pierwszych przeźroczystych kart kredytowych, wyprodukowanych w 70-proc. z plastiku pochodzącego z recyklingu butelek wyłowionych z oceanów. Do końca bieżącego roku bank zamierza stopniowo zastępować wszystkie plastikowe karty nowe i wznawiane wersją bardziej ekologiczną, zawierającą tworzywo z recyklingu.
Nowe karty różnią się od tradycyjnych nie tylko tym, że są przeźroczyste, ale i napisem na rewersie "Wykonano w 70 proc. z Ocean Plastic®" wraz z symbolem recyklingu. Zastosowanie maksymalnie 70 proc. tworzywa PET pochodzącego z odzysku wynika ze specyfiki konstrukcji karty i wymagań technologicznych procesu jej produkcji oraz konieczności spełnienia międzynarodowych norm definiujących jakość kart.
Bank PKO jest kolejną instytucją finansową, jaka działa na polskim rynku, która zastępuje plastik w tradycyjnych kartach tym bardziej ekologicznym. Wcześniej informowały o tym m.in. Credit Agricole oraz mBank. Oczywiście działanie takie ma ograniczone znaczenie dla środowiska naturalnego, gdyż ilość plastiku zużywanego podczas produkcji kart jest niewielka w porównaniu np. z ilością tworzywa wykorzystywanego do opakowań. Z komunikatu PKO wynika, że wszystkie karty banku w portfelach jego klientów ważą 50 ton. Dla porównania co roku do produkcji plastikowych butelek zużywa się w Polsce ok. 200 tys. ton tworzyw sztucznych.
A wracając do kart bankowych, to są już dostępne technologie, które umożliwiają całkowite wyeliminowanie plastiku z procesu ich produkcji. Wystarczy zastąpić tradycyjne plastiki kartami wirtualnymi, dostępnymi w aplikacjach mobilnych. Ostatnio o tym, że wszystkie karty można zamawiać w wersji wirtualnej, informował np. mBank. W PKO na razie takiej opcji nie ma. Jest natomiast Blik, którym można płacić zbliżeniowo czy wyjmować pieniądze z bankomatów bez konieczności posiadania jakiejkolwiek karty.