Polska spółka Volt Technologies należy do brytyjskiego fintechu, specjalizującego się w płatnościach wykorzystujących otwartą bankowość
Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała wczoraj o udzieleniu zezwolenia na działanie jako krajowa instytucja płatnicza spółce Volt Technologies, z siedzibą w Krakowie. Zezwolenie obejmuje m.in. wykonywanie transakcji płatniczych takich jak przelewy i przekazy, wydawanie narzędzi płatniczych oraz świadczenie usług z zakresu tzw. otwartej bankowości, a więc AIS (dostęp do informacji o rachunkach bankowych) i PIS (inicjowanie transakcji z rachunków bankowych klientów).
Volt Technologies z Krakowa jest spółką córką brytyjskiego fintechu o tej samej nazwie z siedzibą w Londynie. Z jego strony internetowej można dowiedzieć się, że specjalizuje się przede wszystkim w oferowaniu firmom narzędzi do akceptacji płatności bezgotówkowych, z wykorzystaniem idei otwartej bankowości. Wydaje mi się, że najbliżej mu do obecnego już także w naszym kraju litewskiego fintechu kevin, o którym więcej możecie przeczytać w tekście Chcą zawojować rynek płatności w Europie. Zobaczcie, jak działa kevin.
Idea otwartej bankowości zakłada, że to klient jest właścicielem danych zgromadzonych na koncie i powiązanych z kontem bankowym. Bank ma więc obowiązek udzielić dostępu do tych danych, jeśli klient sobie tego zażyczy, podmiotom trzecim, np. fintechom. W ten sposób powstała usługa PIS. Polega na tym, że operator płatności, za zgodą użytkownika, wykonuje z jego rachunku przelewy. Obecnie w Polsce tradycyjne pay by linki są powszechnie zastępowane przelewami z wykorzystaniem open bankingu.
Volt Technologies, to dopiero druga firma, która w tym roku otrzymała od KNF licencję KIP. Pierwszą była spółka Meest Transfer, oferująca przekazy międzynarodowe, w tym z Polski do Ukrainy. Co ciekawe, w ostatnim czasie podmioty niemal równie często są wykreślane z rejestru krajowych instytucji płatniczych. Z danych zawartych na stronie KNF wynika, że od początku 2022 r. zezwolenie KIP przyznano czterem podmiotom (łącznie z Volt Technologies), a trzy firmy wykreślono z listy KIP-ów.