Na razie z wykorzystaniem technologii PayEye można płacić w około 100 placówkach handlowych i usługowych w kraju
Biuro prasowe grupy SGB podało, że należący do niej Bank Spółdzielczy w Kobierzycach będzie oferować swoim klientom biznesowym terminale biometryczne wrocławskiego fintechu PayEye. Urządzenia określane mianem eyePOS będzie można zamawiać w pokojach pokazowych ulokowanych w oddziałach banku. W każdym z nich udostępnione będą urządzenia demonstracyjne, dzięki którym klienci banku będą mogli przetestować płatności biometryczne PayEye.
PayEye to polski fintech, który od kilku lat rozwija płatności z wykorzystaniem biometrii oka i twarzy. Zarządzający spółką chwalą się, że opracowana przez nich technologia jest pierwszym na świecie projektem wykorzystującym do płatności jednocześnie dwie biometrie. Wprowadzona na rynek w ubiegłym roku technologia PayEye drugiej generacji umożliwia też aktywację usługi za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Do apki można też dodać kartę płatniczą, dzięki czemu płatności można realizować bezpośrednio ze swojego rachunku bankowego. Procesowaniem płatności zajmuje się firma ITCARD.
Wyzwaniem stojącym przed PayEye od lat jest budowa sieci akceptacji, gdyż aby przyjmować płatności biometryczne, należy mieć odpowiednie urządzenie – biometryczny terminal płatniczy. Obecnie w maszyny takie wyposażonych jest ok. 100 miejsc w Polsce – sklepów oraz punktów usługowych. To bardzo mało zważywszy na fakt, że terminali umożliwiających płatności tradycyjnymi kartami jest w Polsce ok. 1,2 mln. PayEye szuka więc nowych sposobów na przyspieszenie rozbudowy sieci akceptacji dla swojej technologii. Stąd zapewne współpraca z bankiem spółdzielczym.
Co ciekawe terminal PayEye w wersji 2.0 docelowo ma umożliwiać przyjmowanie płatności nie tylko za pomocą biometrii twarzy i oka, ale i tradycyjnymi kartami. Tak przynajmniej deklaruje Daniel Jarząb, współzałożyciel i członek zarządu PayEye. W rozmowie z cashless.pl parę miesięcy temu powiedział, że oferowane przez PayEye urządzenie przechodzi proces certyfikacji, niezbędnej do akceptacji płatności kartami organizacji Mastercard i Visa. Więcej na ten temat w tekście Payeye wprowadza aplikację 2.0 i zapowiada szereg nowości, jak hybrydowy terminal płatniczy. Otwiera też biuro w Dubaju.