Jednocześnie z akcjonariatu wycofuje się Enterprise Investors. Warunki transakcji nie zostały ujawnione
Unilink, największy pośrednik ubezpieczeniowy w Polsce i w regionie, pozyskał nowego inwestora. Jest nim globalny fintech i broker ubezpieczeniowy Acrisure. Warunki transakcji nie zostały ujawnione, a do jej sfinalizowania niezbędne są odpowiednie zgody antymonopolowe i regulacyjne. Jednocześnie akcjonariat Unilinka opuszcza dotychczasowy udziałowiec mniejszościowy, którym od połowy 2018 r. było Enterprise Investors. W ramach funduszu private equity Polish Enterprise Fund VIII posiadało ok. 38 proc. akcji Unilinka.
Polski Unilink w ciągu kilku lat urósł z lidera rynku pośrednictwa w Polsce do największej firmy dystrybucyjnej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz macierzystego rynku, na którym niezmiennie dzierży palmę pierwszeństwa, działa również w Bułgarii, (marka I&G Insurance Brokers), Rumunii i Mołdawii (marka Safety Broker), Czechach i Słowacji (marka Insia). W 2022 r. zebrał 1,3 mld euro składki przypisanej brutto z ubezpieczeń majątkowych i życiowych łącznie. Grupa szczególnie skupia się na sprzedaży za pośrednictwem agentów – w regionie współpracuje z 15 tys. pośredników i ma 2,5 tys. placówek.
Dzięki dołączeniu do grupy Acrisure Unilink ma zamiar przyspieszyć swój międzynarodowy rozwój. Nowy akcjonariusz ma wesprzeć Unilinka, dostarczając swoje globalne doświadczenie w obszarach dystrybucji, technologii, umiejętności underwritingowych (oceny ryzyka), relacji z ubezpieczycielami oraz dostępu do kapitału. Zarząd grupy Unilink pod kierownictwem Igora Rusinowskiego będzie dalej rozwijać grupę jako akcjonariusz Acrisure.
Acrisure prowadzi działalność w 21 krajach, dostarczając usługi ubezpieczeniowe, reasekuracyjne oraz z zakresu cybrebezpieczeństwa. Jest jednym z 10 największych na świecie brokerów ubezpieczeniowych. Warto wspomnieć, że wejście do akcjonariatu Unilinka nie jest pierwszym zetknięciem Acrisure z polskim rynkiem – w styczniu tego roku reasekuracyjne ramię firmy, czyli Acrisure Re, ogłosiło nawiązanie strategicznej współpracy z polskim brokerem reasekuracyjnym Smartt Re.