Rada Ministrów ma się zająć nowym rozwiązaniem legislacyjnym już w I kw. przyszłego roku
Dziennik Gazeta Prawna kontynuuje dziś temat nowych przepisów, które mają umożliwić czasowe blokowanie numerów Pesel. Pierwsze doniesienia w tej sprawie pojawiły się w połowie 2022 r., a kilka dni temu podano szczegóły planowanego rozwiązania. Teraz natomiast wiadomo już, że rząd zajmie się regulacją na początku przyszłego roku. Projekt odpowiedniej ustawy został bowiem wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów na I kw. 2023 r.
Celem nowego rozwiązania jest ograniczenie skali zjawiska zaciągania kredytów i pożyczek czy podpisywania ważnych umów na skradzione dane osobowe. Projekt zakłada, że każdy obywatel będzie mógł za darmo zastrzec i odwołać zastrzeżenie swojego numeru Pesel. Informacja na ten temat trafi do centralnej bazy prowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Przed podpisaniem umowy z klientem zobowiązane do tego instytucje będą musiały odpytać bazę i sprawdzić, czy Pesel klienta nie został zastrzeżony. Jeżeli tak – umowa nie powinna zostać podpisana, a jeśli do tego dojdzie – klient nie będzie musiał spłacać zobowiązania.
Początkowo obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżeń będzie spoczywał na instytucjach finansowych, w tym bankach, firmach pożyczkowych i leasingowych. W przyszłości byś może do tej listy dopisane zostaną kolejne podmioty, takie jak np. kancelarie notarialne prowadzące transakcje na rynku nieruchomości.
Pomysł resortu cyfryzacji zakłada, że zastrzeganie i odwołanie zastrzeżenia numeru Pesel będzie możliwe w trakcie wizyty w dowolnym urzędzie gminy. Proces ten będzie też można przeprowadzić zdalnie, za pośrednictwem np. aplikacji mObywatel czy w bankowości elektronicznej. W tym kontekście ciekawe wydaje się, w jaki sposób zabezpieczone będzie odwołanie zastrzeżenia, co ma umożliwić klientowi legalne zaciągnięcie kredytu. Procedura może stać się furtką dla złodziei, którzy przejmą kontrolę nad rachunkiem elektronicznym ofiary i mogą odwołać zastrzeżenie, a następnie zaciągnąć kredyt.
Ciekawostką może być fakt, że w przeszłości podobną usługę jak planowane zastrzeżenie numerów Pesel uruchomiło Biuro Informacji Kredytowej. Usługa o nazwie Zastrzeżenie kredytowe działa, ale jest mało popularna ze względu na fakt, że przystąpiło do niej dobrowolnie niewiele instytucji finansowych.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna