W ubiegłym kwartale swoje posiadanie zwiększyły jedynie sieci bankomatów, należące do firmy Cashline oraz banków: Millennium i PKO BP
Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że na koniec września na polskim rynku funkcjonowało 20546 urządzeń. To o 342 mniej niż w czerwcu oraz o kilka sztuk więcej niż w III kw. roku ubiegłego. Spadek w porównaniu z tegorocznym czerwcem wiązać można z deinstalacją bankomatów sezonowych przez takie sieci jak Euronet czy Planet Cash.
Podobnie jak w poprzednich okresach tak i w III kw. 2022 r. największą siecią bankomatów zarządzał Euronet. Były to 7003 urządzenia, co oznacza spadek o 222 sztuk w porównaniu z czerwcem oraz wzrost o niecałe 100 maszyn w porównaniu z wrześniem 2021 r.
Na drugiej pozycji uplasowała się firma ITCARD, która może pochwalić się posiadaniem 4163 bankomatów (spadek o 46 względem czerwca), a na trzeciej – pierwsza sieć należąca do banku. PKO BP miał we wrześniu 2971. To wzrost o trzy maszyny względem czerwca, Bank ten miał jedną z trzech sieci bankomatowych, które w minionym kwartale odnotowały wzrost posiadania (dwie pozostałe to Millennium oraz Cashline).
Tradycyjnie już w raporcie na temat bankomatów podajemy informacje na temat liczby urządzeń umożliwiających wypłaty gotówki Blikiem. Na koniec września było ich 19161. To mniej niż kwartał wcześniej, ale spadek wynika z faktu, że niemal wszystkie bankomaty w Polsce przystosowane były już wcześniej do akceptacji Blika. Kurczenie się rynku powoduje więc automatycznie zmniejszenie się sieci bankomatów „blikowych”.
Jeżeli zaś chodzi o liczbę bankomatów pozwalających na wypłatę gotówki zbliżeniowo, a więc bezstykowymi kartami Mastercard i Visa lub portfelami cyfrowymi jak Apple Pay czy Google Pay, to na koniec września było ich 10454.