Airbus udzieli polskiemu startupowi dostępu do zdjęć satelitarnych o bardzo wysokiej rozdzielczości, co pomoże w dostarczaniu ubezpieczycielom precyzyjnych danych o nieruchomościach
Polski insurtech Tensorflight nawiązał współpracę z Airbusem, dzięki której będzie mógł dostarczać jeszcze dokładniejszych danych na temat ubezpieczanych nieruchomości. Airbus Defence and Space, czyli dział konsorcjum lotniczego zajmujący się pozyskiwaniem danych geoprzestrzennych oraz rozwiązaniami wywiadowczymi i obronnymi, udzieli polskiemu startupowi dostępu do zdjęć wykonywanych przez satelity z konstelacji Pleiades Neo. Ich wyróżnikiem jest szczególnie wysoka rozdzielczość.
Tensorflight wspiera ubezpieczycieli w inspekcjach nieruchomości – z jego usług skorzystać można zarówno podczas zawierania umowy, jak i po ewentualnej szkodzie. Wykorzystuje trzy źródła obrazów: satelitarne, lotnicze i naziemne, które automatycznie analizuje. Na ich podstawie dostarcza ubezpieczycielom danych o budynku, takich jak np. typ konstrukcji, wysokość budynku, liczba pięter czy kąt nachylenia dachu. Dzięki temu ubezpieczyciel nie musi wysyłać na inspekcję swojego pracownika.
Zdjęcia satelitarne Pleiades Neo zostaną wykorzystane do gromadzenia informacji o budynkach i wykrywaniu zmian w nieruchomościach. Dane pozyskiwane za ich pośrednictwem będą szczególne cenne przy ocenie szkód w trudnych lokalizacjach czy w strefach konfliktu, gdzie inspekcja naziemna jest niemożliwa, a inne źródła obrazów nie są w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu szczegółowości. W ramach konstelacji działają cztery identyczne satelity, zapewniające obrazy o wysokiej jakości opatrzone dokładną informacją o geolokalizacji, z dużą częstotliwością ponownego odwiedzania. Oznacza to, że precyzyjne obrazy z danego miejsca można pozyskiwać nawet kilka razy dziennie.
Tensorflight został założony w 2016 r. przez Zbigniewa Wojnę i Roberta Kozikowskiego. Z jego usług korzystają głównie amerykańscy ubezpieczyciele. Centrala startupu mieści się obecnie w Nowym Jorku, ale biura ma także w Londynie, Warszawie i Białymstoku. W zeszłym roku zdobył finansowanie w rundzie A, o wartości kilku mln dolarów. O Tensorflight możecie przeczytać również w raporcie cashless.pl "Insurtechy w Polsce".