Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Koniec Gefiona. Ubezpieczyciel oskarżany o wywołanie wojny cenowej dziś ogłasza upadłość

Gefion to duński ubezpieczyciel, który działał w Polsce na zasadzie swobody świadczenia usług

Finanstilsynet, duński odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego, poinformował o upadłości Gefiona, zakładu ubezpieczeń znanego również polskim klientom. Duńska firma straciła licencję w czerwcu zeszłego roku, a w lipcu została postawiona w stan likwidacji. Jak można się dowiedzieć ze strony internetowej ubezpieczyciela, decyzję o ogłoszeniu upadłości podjęto po niespodziewanym – w ocenie spółki – orzeczeniu sądu, mającym negatywny wpływ na jej sytuację finansową.

Przeczytajcie także: Lojalny klient nie może mieć gorszej ceny niż nowy

Gefion to ubezpieczyciel, który pojawił się w Polsce w 2016 r., prowadząc działalność na zasadzie swobody świadczenia usług. Nowa firma dość agresywnie zaczęła zdobywać rynek, proponując klientom niskie ceny. Część przedstawicieli branży mówiła wręcz o wywołaniu wojny cenowej, z jaką w ostatnich latach borykali się ubezpieczyciele.

Innym zarzutem stawianym duńskiej firmie jest zaś bardzo niska jakość likwidacji szkód. Kierowcy poszkodowani przez klientów Gefiona skarżyli się głównie na zaniżone odszkodowania i opieszałość w ich wypłacie. Jak podawał Rzecznik Finansowy, w samym 2018 r. otrzymał 183 wnioski o interwencję w Gefionie, w tym 172 w związku z OC komunikacyjnym. Liczba skarg była czterokrotnie wyższa niż wskazywałby na to udział ubezpieczyciela w rynku.
Rzecznik Finansowy informował także KNF o obserwowanych nieprawidłowościach. Polski nadzór nie miał natomiast adekwatnych narzędzi, by wpłynąć na działania Gefiona. Ten bowiem, działając w Polsce jako oddział z duńską licencją, podlegał pod nadzór na swoim macierzystym rynku.

Przeczytajcie także: W oddziałach bezgotówkowych przodują ING i BNP Paribas

Kiedy Finanstilsynet zaczął się na poważnie przyglądać ubezpieczycielowi, okazało się, że jego współczynnik wypłacalności wymaga rekalkulacji, a raporty roczne i wyniki wymagają rewizji. Na skutek kontroli najpierw zakazano Gefionowi rozwijania biznesu, a rok później odebrano licencję.

Ponieważ ubezpieczenia komunikacyjne zawiera się na roczny okres, dziś nie ma już w Polsce aktywnych polis Gefiona. Upadłość ubezpieczyciela może natomiast dotknąć osoby, które nadal pobierają świadczenia, np. renty, za wypadki z wcześniejszego okresu, spowodowane przez kierowców ubezpieczonych w Gefionie.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies