Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Polskie banki i Visa w tureckim mieście Akcakale sfinansują budowę strefy przyjaznej dzieciom – uchodźcom z Syrii

Instytucje przekazały na ten cel Polskiej Akcji Humanitarnej 100 tys. euro

Pieniądze pozwolą zrealizować projekt, w ramach którego dzieci - uchodźcy z Syrii i Iraku - przebywające poza obozami na terenie Turcji, od 1 marca 2016 r. zyskają m.in. pomoc psychologiczną, zajęcia edukacyjne oraz rekreacyjne w bezpiecznym miejscu.

Darowizna na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej zostanie przeznaczona w całości na stworzenie i funkcjonowanie specjalnej "strefy przyjaznej dzieciom" w tureckim mieście Akcakale na granicy z Syrią. Pomocą zostanie objętych 4,4 tys. syryjskich i irackich dzieci - uchodźców przebywających poza obozami. Ośrodek ma zapewnić opiekę, nieformalne zajęcia edukacyjne, sportowe, plastyczne i zabawy, a także wsparcie indywidualne dla dzieci w wieku od 5 do 13 lat. Syryjskie dzieci będą stanowić 95 proc. grupy otoczonej opieką.

Przeczytajcie także: Czy ubogim opłaca się przejść na obrót bezgotówkowy? Okazuje się, że w Londynie tak

– Ten projekt jest wartościowy przede wszystkim dlatego, że daje możliwość względnie bezpiecznego i normalnego dzieciństwa, o ile w ogóle można mówić o normalności w takich warunkach. Takie ośrodki to w świecie uchodźstwa i wojny jedyne miejsce, gdzie dzieci mogą się czuć w miarę bezpiecznie. Możemy i powinniśmy zapewnić syryjskim dzieciom w miarę normalne dzieciństwo i chociaż trochę bezpieczeństwa, tak żeby nie stały się "straconym pokoleniem". Taką szansą są Child Friendly Spaces – mówi Janina Ochojska, prezes PAH.

PAH, powołując się na udostępnione jej przez Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców dane, zwraca uwagę, że kobiety i dzieci stanowią 70 proc. uchodźców w prowincji Sanliurufa, w której znajduje się graniczne miasto Akcakale. W samym tym mieście poza obozami przebywa ponad 28 tys. uchodźców. To właśnie Akcakale zostanie objęte półrocznym projektem prowadzonym przez Polską Akcję Humanitarną przy współpracy tureckiej organizacji charytatywnej IMPR.

Przeczytajcie także: Już 70 proc. gapowiczów w Warszawie płaci mandat kartą

– Mamy do czynienia z największym kryzysem uchodźczym i migracyjnym od czasów II wojny światowej. Nie możemy zostać wobec niego obojętni. Wierzymy, że wsparcie udzielone najmłodszym uchodźcom, zapewniające im choć namiastkę normalnego dzieciństwa, będzie dla nich szansą na lepszą przyszłość – mówi Małgorzata O'Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: BANKI, KARTY

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies