W pierwszej kolejności w ofercie ubezpieczyciela znajdą się ubezpieczenia komunikacyjne oraz nieruchomości
Wefox Insurance rozpocznie w maju oferowanie polis polskim klientom. Cyfrowy ubezpieczyciel otrzymał w styczniu zgodę KNF-u na prowadzenie działalności, a w marcu przeprowadził pierwsze szkolenia agentów. W najbliższych miesiącach zamierza udostępnić swoje produkty co najmniej 3 tys. pośredników. W pierwszej kolejności w jego ofercie pojawią się ubezpieczenia komunikacyjne oraz nieruchomości. Firma zapewnia jednak, że już pracuje nad wdrożeniem kolejnych produktów.
Wefox jest ubezpieczycielem cyfrowym, który dotychczas działał na rynkach niemieckim i szwajcarskim, gdzie z jego usług skorzystało ok. pół miliona klientów. Jeszcze do niedawna firma funkcjonowała jako One Insurance. Podjęto jednak decyzję o zmianie marki, aby silniej podkreślić związek z rozwijaną przez insurtech platformą dla agentów służącą do zdalnej obsługi klientów, a działającą właśnie pod nazwą Wefox.
Platforma umożliwia agentom zdalne zawieranie umowy w ciągu kilku minut, a także odciąża pośredników przy różnych czynnościach – za jej pośrednictwem można np. składać wnioski dotyczące zmiany danych osobowych, dostosowania ochrony ubezpieczeniowej czy zgłoszenia szkody. Z deklaracji insurtechu wynika, że dzięki zastosowaniu technologii w Niemczech i Szwajcarii Wefox wypłaca odszkodowania osiem razy szybciej niż tradycyjni ubezpieczyciele – 60 proc. zgłoszonych cyfrowo szkód jest likwidowanych jeszcze tego samego dnia. Jego aplikacja mobilna została zaś uznana za najlepszą aplikację ubezpieczeniową w Niemczech.
– W odróżnieniu od innych ubezpieczycieli cyfrowych Wefox wierzy w siłę bezpośredniego doradztwa ubezpieczeniowego. Dlatego też klienci nie mogą kupować produktów ubezpieczeniowych Wefox przez stronę internetową. Produkty można kupić wyłącznie za pośrednictwem agentów – podkreślają przedstawiciele firmy.
O tym, że insurtech zamierza wejść na polski rynek, mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl już w październiku zeszłego roku. Niedawno zaś udało nam się ustalić, że w debiucie nad Wisłą firmie pomoże Unext, spółka należąca do multiagencji Unilink, o czym więcej w tekście: Coraz bliżej startu Wefox w Polsce. Partnerem insurtechu jest spółka należąca do największej w kraju multiagencji ubezpieczeniowej. Ogłaszając swoje wejście do Polski, Wefox potwierdził, że w przygotowaniu systemu dostosowanego do naszego rynku współpracował z DCS.pl oraz Unext, a ta druga firma będzie go również wspierać w czynnościach serwisowych. Reasekuratorem i partnerem strategicznym Wefoxa jest Munich Re – jedna z największych firm reasekuracyjnych na świecie.
AKTUALIZACJA
Po publikacji tekstu dostaliśmy od Komisji Nadzoru Finansowego oświadczenie:
"Wefox Insurance AG nie jest zakładem ubezpieczeń licencjonowanym w Polsce. Podmiot ten jest zakładem ubezpieczeń licencjonowanym w Księstwie Liechtensteinu na podstawie zezwolenia wydanego przez organ nadzoru Księstwa Liechtensteinu (Finanzmarktaufsicht Liechtenstein, FMA). Możliwość wykonywania działalności ubezpieczeniowej na terytorium Polski wynika z traktatowej zasady swobody przedsiębiorczości (w formie oddziału), tj. FMA notyfikował w KNF w grudniu 2020 r. zamiar prowadzenia transgranicznej działalności ubezpieczeniowej przez Wefox Insurance AG spółka akcyjna oddział w Polsce.
KNF nie udzieliła w tym wypadku odrębnego zezwolenia na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej. Tym samym nie powstał nowy zakład ubezpieczeń. Jest to nowy podmiot na szeroko rozumianym rynku ubezpieczeniowym w Polsce, ale nie nowy zakład ubezpieczeń z licencją KNF. Zatem jeszcze raz inaczej mówiąc - Wefox to zagraniczny zakład ubezpieczeń działający transgranicznie poprzez oddział (posiada zezwolenie organu nadzoru w Lichtenstein i notyfikację oddziału w Polsce). W tym sensie stwierdzenie o "zgodzie KNF" w publikacji jest nieprawdziwe. Właściwym organem nadzoru wciąż jest macierzysty organ nadzoru w Lichtensteinie."