Z najnowszych danych NBP wynika, że w grudniu ubiegłego roku na polskim rynku działało 1,027 mln terminali płatniczych
Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące rynku kart płatniczych w ostatnim okresie ubiegłego roku. Wśród nich znalazła się także informacja o liczbie terminali płatniczych. Jak się okazuje, w grudniu ubiegłego roku było ich ponad 1,027 mln. Był to więc pierwszy raz w historii polskiego rynku, gdy liczba tych urządzeń przekroczyła milion.
Co ciekawe Ministerstwo Finansów już w lipcu ubiegłego roku ogłosiło przekroczenie bariery miliona urządzeń płatniczych w Polsce, czego nie potwierdzały wówczas statystyki banku centralnego. Jak się okazało, resort finansów wziął pod uwagę także terminale obsługiwane przez zagranicznych operatorów działających w Polsce na zasadzie paszportu europejskiego i nie raportujących do NBP. Operatorzy ci mają zarządzać siecią kilkudziesięciu tysięcy terminali. Wziąwszy je pod uwagę można więc założyć, że w Polsce działa już ok. 1,1 mln POS-ów.
Natomiast z opublikowanych wczoraj statystyk NBP wynika, że już wszystkie terminale na polskim rynku obsługują karty zbliżeniowe a prawie wszystkie (bez kilkudziesięciu sztuk) także bezstykowe płatności mobilne takie jak Apple Pay czy Google Pay. Z ciekawostek warto też wspomnieć, że na koniec 2020 r. było ponad 353 tys. terminali, w których można było skorzystać z cashbacku, czyli wypłaty gotówki przy okazji płatności za zakupy.
Natomiast najnowsze dane NBP pokazują także postępujący wzrost liczby kart na polskim rynku oraz załamanie w liczbie transakcji, co można tłumaczyć blokadą gospodarczą wprowadzoną przez rząd pod koniec ubiegłego roku. Więcej na ten temat w tekście Najnowsze dane z NBP za IV kw. 2020 r. Liczba kart znów wzrosła, ale transakcyjność załamała się w wyniku lockdownu. Wkrótce w serwisie cashless.pl znajdziecie też tekst na temat sytuacji na rynku bankomatów oraz przełomowego wydarzenia w historii Blika.