Fair Place Finance buduje cyfrową platformę do zarządzania majątkiem
Do rejestru małych instytucji płatniczych wpisany został kolejny podmiot. To łódzka spółka Fair Place Finance. Ogółem na listę wpisanych zostało już 101 podmiotów, ale pięć z nich zostało z różnych powodów wykreślonych, co oznacza, że statusem MIP-u może się obecnie pochwalić 96 firm.
Fair Place Finance jest startupem realizującym projekt budowy w pełni cyfrowego domu maklerskiego. Przygotowywana przez FPF platforma do zarządzania majątkiem ma być udostępniana innym instytucjom w modelu "as a service". Partnerzy mogą korzystać z technologii i licencji Fair Place Finance, udostępniając pod swoją marką usługi finansowe klientom detalicznym. W listopadzie zeszłego roku firma uzyskała już od Komisji Nadzoru Finansowego zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej.
Uzyskanie statusu małej instytucji płatniczej umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej, co jest kosztowne i skomplikowane. MIP-y mają jednak ograniczenia – mogą prowadzić działalność tylko w Polsce, a ich obroty nie mogą przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.