Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Jest projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych: więcej wymogów dla MIP-ów, deregulacja BUP-ów

Po wprowadzeniu proponowanych zmian MIP-y byłyby zobowiązane do przekazywania do KNF, na etapie ubiegania się o wpis do rejestru, informacji o procedurze w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Przewidziano w nim m.in. nowe obowiązki dla małych instytucji płatniczych (MIP).

Przeczytajcie także: Nowe podmioty na liście małych instytucji płatniczych

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu, Komisja Nadzoru Finansowego zidentyfikowała konieczność uzupełnienia przepisów dotyczących MIP, w szczególności w zakresie obowiązków tych instytucji wynikających z tzw. ustawy AML (przeciwdziałanie praniu pieniędzy). Po wprowadzeniu proponowanych zmian małe instytucje płatnicze byłyby zobowiązane do przekazywania do KNF, na etapie ubiegania się o wpis do rejestru, informacji o procedurze w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Proponuje się także uzupełnienie zakresu informacji przekazywanych do KNF o dane związane z branżą, w jakiej działa hybrydowa mała instytucja płatnicza (to firma, która oprócz płatniczych oferuje także inne usługi). W procesie rejestracji MIP branża ta nie jest dziś identyfikowana ani weryfikowana przez KNF, a tymczasem – z perspektywy nadzorcy – jest to jedno z głównych kryteriów oceny ryzyka w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Przeczytajcie także: MF ma stworzyć rejestr podmiotów działających na rynku walut wirtualnych

Projekt zakłada również zmiany dotyczące funkcjonowania biur usług płatniczych (BUP). Zaproponowano ograniczenie obowiązków BUP oraz ograniczenie nadzoru nad nimi. Jednocześnie w projekcie przewidziano wprowadzenie limitu pojedynczych transakcji, w których biura usług płatniczych mogą pośredniczyć, na poziomie równowartości 2,5 tys. euro.

Jak wskazano w uzasadnieniu, podstawową działalnością tego typu firm powinna być obsługa niskokwotowych przekazów pieniężnych (co do zasady inicjowanych wpłatą gotówkową), za pomocą których są realizowane opłaty i rozliczenia związane z czynnościami życia codziennego, a także obsługa osób niekorzystających z rachunków płatniczych. Usługi takie – w ocenie projektodawcy – nie generują ryzyka dla systemu finansowego, a ryzyko dla konsumentów jest porównywalne z innymi usługami opartymi na zaufaniu, takimi jak np. sprzedaż internetowa. Z tego względu działalność BUP nie wymaga intensywnego nadzoru, a wystarczającym zabezpieczeniem będzie obowiązek rejestracji oraz zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies