Niestety, sama aplikacja Mobilny ŚKUP to program, który wymaga jeszcze dopracowania
Katowice dołączają do niezbyt licznego grona dużych polskich miast (wśród nich są np. Szczecin i Wrocław), które umożliwiają zakup przez aplikacje mobilne nie tylko biletów jednorazowych czy krótkookresowych, ale także miesięcznych i innych długookresowych. Usługa taka pojawiła się w najnowszej aktualizacji aplikacji Mobilny ŚKUP.
Jak przekazał serwisowi cashless.pl Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitarnego w Katowicach (instytucja obsługuje transport publiczny w Katowicach i kilkudziesięciu innych, śląskich gminach), aplikacja Mobilny ŚKUP od teraz pozwala na zakup m.in. biletów jednorazowych i dobowych, a także 30-dniowych (w tym metrobiletów wspólnych dla ZTM i Kolei Śląskich) oraz 90-dniowych. Wcześniej zakup biletów miesięcznych i kwartalnych był możliwy za pośrednictwem strony internetowej i poprzez kodowanie plastikowej karty ŚKUP w kasownikach zainstalowanych w autobusach czy tramwajach.
Niestety, aplikacja Mobilny ŚKUP wymaga jeszcze dopracowania. Z komentarzy użytkowników w Google Play wynika, że często się zawiesza. Ponadto z opisu działania aplikacji można wnioskować, że proces zakupu biletów jest nadmiernie skomplikowany. Być może jest to efekt działania systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych, który w przeszłości był krytykowany. Jak bowiem podaje ZTM, z aplikacji Mobilny ŚKUP mogą korzystać tylko posiadacze kart ŚKUP – w procesie aktywacji apki należy podać jej numer i hasło logowania do systemu. Dopiero w przyszłości i po modernizacji systemu (przetarg w tej sprawie został już rozpisany) ma zostać wprowadzona usługa rejestracji nowych użytkowników, nieposiadających plastikowych kart ŚKUP.
Ponadto Mobilny ŚKUP zawiera dwa sposoby kupowania biletów. Aby skorzystać z szybkiego procesu, określanego mianem "Kup i jedź", należy wybrać odpowiednią ikonę na dole ekranu apki. Można za jej pomocą nabyć bilety jednorazowe, które od razu po płatności zostaną skasowane. Transakcję można zrealizować szybkim przelewem pay by link lub Blikiem, a dowód zakupu zostanie wyświetlony w postaci kodu QR.
Bilety jednorazowe (obok długookresowych) można też kupować za pomocą drugiego modułu o nazwie "Zakup biletu". Również w tym przypadku dostępne narzędzia płatnicze to pay by link i Blik. W odróżnieniu jednak od poprzedniej opcji, wszystkie zakupione tu bilety można zakodować później na karcie ŚKUP. Nie jest to konieczne w przypadku biletów 30-dniowych, 90-dniowych oraz metrobiletów, które mogą zostać zapisane w aplikacji, a podczas kontroli wystarczy okazać wygenerowany dla nich kod QR.
Jak powiedział serwisowi cashless.pl Michał Wawrzaszek, na razie nie ma planów umożliwienia kupowania biletów długookresowych użytkownikom innych aplikacji mobilnych. Przypomnę, że mieszkańcy aglomeracji śląskiej do płatności za przejazdy komunikacją miejską mogą korzystać także z aplikacji Jakdojade, moBiLET, mPay i SkyCash.