Wszystkie terminale w Polsce przygotowane są do akceptacji płatności zbliżeniowych
Narodowy Bank Polski zaktualizował tablice statystyczne dotyczące rynku kart płatniczych o dane za I kw. 2020 r. W związku z tym wczoraj w serwisie cashless.pl mogliście już przeczytać o liczbie i wartości transakcji kartami (więcej o tym w tekście Pandemia a karty płatnicze. Zobaczcie, co się zmieniło w I kw. 2020 r. Świeże dane z NBP) oraz liczbie samych kart (więcej o tym w tekście Liczba kart w Polsce przekroczyła już 43 mln. Tak wynika z najnowszych danych NBP). Dziś natomiast chciałbym przyjrzeć się danym dotyczącym terminali płatniczych.
Bank centralny podał zatem, że na koniec marca w całym kraju działało 943,2 tys. terminali płatniczych. To o niemal 37 tys. więcej niż w grudniu 2019 r. oraz o ponad 120 tys. więcej niż w marcu 2019 r. I kw. 2020 r. był drugim kwartałem z rzędu, gdy liczba terminali rosła w tak dużym tempie. Przypomnę, że w ostatnim okresie roku ubiegłego liczba POS-ów w Polsce zwiększyła się o ponad 38 tys. sztuk. Kwartał wcześniej dynamika wzrostu sieci akceptacji kart spowolniła do ok. 14 tys. urządzeń.
Zakładam, że duża część nowo instalowanych terminali płatniczych to zasługa fundacji Polska Bezgotówkowa. Ta niedawno ogłosiła, że w ramach prowadzonego przez nią programu finansowania budowy sieci akceptacji kart w Polsce zainstalowano już ponad 300 tys. urządzeń. Warto przypomnieć, że już wszystkie POS-y działające nad Wisłą są przygotowane do akceptacji płatności zbliżeniowych i prawie wszystkie do płatności mobilnych. Wypłaty gotówki przy okazji zakupów można było realizować na koniec marca z ponad 333 tys. terminali płatniczych.