Najwięcej urządzeń posiadają sieci niezależne, takie jak Euronet i IT Card
Z informacji docierających z różnych instytucji, w tym m.in. z Narodowego Banku Polskiego, wynika, że pod koniec ubiegłego kwartału Polacy rekordowo często korzystali z bankomatów, wypłacając z nich rekordowe ilości gotówki. Tymczasem na podstawie danych zebranych przez cashless.pl, widać, że bankomatów w Polsce ubyło. Liczba tych urządzeń w marcu była niższa w porównaniu z grudniem ub. roku o ponad 100 sztuk i wyniosła 22083. To powrót do trendu spadkowego po chwilowym wzrośnie liczby bankomatów zanotowanym pod koniec 2019 r.
Największą siecią bankomatów dysponuje Euronet – w marcu miał ich ponad 7,4 tys. sztuk. Na kolejnych miejscach uplasowały się sieci zarządzane przez IT Card oraz banki, w tym przede wszystkim przez PKO BP. Z danych zebranych przez cashless.pl wynika ponadto, że z wypłat gotówki Blikiem można korzystać w ponad 19,8 tys. urządzeń a z wypłat zbliżeniowych – z ponad 9,7 tys. bankomatów.
W obecnej edycji raportu cashless.pl na temat bankomatów w porównaniu z poprzednimi wprowadzono niewielką zmianę, która jednak wymaga wyjaśnienia. Bankomaty należące do banków spółdzielczych funkcjonujących poza zrzeszeniami BPS i SGB ujęto w oddzielnej pozycji. Chodzi o Krakowski Bank Spółdzielczy (wcześniej prezentowany w osobnej pozycji), Spółdzielczy Bank Rzemiosła w Krakowie oraz Bank Spółdzielczy w Brodnicy (wcześniej ich urządzenia były ujęte w sieci BPS) oraz Bank Nowy BFG, który przejął biznes Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku (wcześniej jego urządzenia były ujęte w liczbie bankomatów BPS).
Zatem liczba bankomatów należących do BPS zmniejszyła się w ubiegłym kwartale, ale wynika to wyłącznie z opisanej wyżej korekty, a nie faktycznej deinstalacji urządzeń. BPS posiadał na koniec marca bieżącego roku łącznie 2222 bankomaty, z czego jednak 546 urządzeń działa pod logo Planet Cash (stąd w wykazie w pozycji BPS jest 1676, gdyż pozostałe 546 maszyny są ujęte w liczbie bankomatów Planet Cash).