Dziś odbyło się kolejne posiedzenie zespołu, którego prace wznowiono pod koniec ubiegłego roku
Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Nadzoru Finansowego odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych w Polsce. Organizatorzy przedstawili bariery rozwoju fintechu nad Wisłą zgłoszone w ostatnich tygodniach przez uczestników prac zespołu. Teraz ma on zająć się opracowaniem sposobów na likwidację tych problemów. Efektem końcowym działania zespołu ma być raport, który zostanie opublikowany prawdopodobnie jeszcze w tym roku.
Aby ułatwić zespołowi pracę, podzielono go na pięć mniejszych podgrup, których działanie koordynować będą przedstawiciele departamentu ds. fintech w KNF. Podgrupy te nazwano: systemową, kapitałową, bankową, konsumencką i przetwarzania danych oraz tożsamości i AML. Przydziału barier do rozpracowania przez poszczególne podgrupy dokonali przedstawiciele KNF. Podgrupy mają się zebrać w najbliższych tygodniach, by wypracować konkretne sposoby zniwelowania problemów stojących na drodze do rozwoju fintechu w Polsce.
Ale Zespół roboczy ds. rozwoju innowacji finansowych nie jest jedynym podmiotem, który próbuje rozwiązać problemy fintechu nad Wisłą. Po piętach zaczyna mu deptać konsorcjum utworzone kilka tygodni temu i realizujące projekt pod auspicjami KNF, Ministerstwa Finansów, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W jego skład wchodzą cztery firmy: Areto, Wierzbowski Eversheds Sutherland, IT9 i FinTech Consultancy.
Jak widzicie, instytucji zaangażowanych w walkę o lepszą przyszłość polskiego fintechu zaczyna przybywać. Nie można bowiem zapomnieć, że specjalny departament ds. fintechu powołano nie tak dawno także w Narodowym Banku Polskim. Wygląda więc na to, że branża fintech nie będzie mogła czuć się zaniedbana. Zakładając, że rozwój czegokolwiek zależy od liczby powołanych zespołów i departamentów, warunków funkcjonowania fintechów powinna zazdrościć Polsce większość krajów nie tylko w Unii Europejskiej.
Przypomnę, że Zespół roboczy ds. rozwoju innowacji finansowych powołano w 2016 r. Już wtedy rozpoczął on prace nad identyfikacją i likwidacją barier stojących na drodze do rozwoju fintechu w Polsce. Prace tego zespołu przyczyniły się m.in. do podjęcia decyzji o utworzeniu tzw. wirtualnej piaskownicy regulacyjnej. Po kilku latach dyskusji i zastanawiania się piaskownica wreszcie miała powstać, wyłoniono nawet jej operatorów. Umów z nimi jednak nigdy nie podpisano, bo zmieniły się władze KNF i koncepcję porzucono. Mam nadzieję, że teraz będzie inaczej.