Zezwolenie wydała Komisja Nadzoru Finansowego na podstawie przepisów o tzw. otwartej bankowości
Na stronie KNF pojawiła się dzisiaj aktualizacja tzw. Rejestru dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku. Do obecnych tam wcześniej takich fintechów jak Kontomatik i Banqware dołączyła właśnie warszawska spółka Ramp Link, należąca do Ramp Network. Z informacji na stronie internetowej tej firmy wynika, że zajmuje się ona rozwijaniem usług wykorzystujących technologię blockchain.
Rejestr, o którym mowa, powstał na podstawie przepisów o tzw. otwartej bankowości, wprowadzonych przez dyrektywę PSD II. Znajdują się w nim instytucje, które na podstawie zezwolenia KNF mogą świadczyć usługi oparte o dane zebrane na rachunkach bankowych swoich klientów, takich ja np. historia transakcji. Usługi te określane są skrótem AIS. Firmy dostęp do danych mogą uzyskać za pomocą interfejsu API wyłącznie za zgodą swoich klientów.
Oprócz fintechów, które znajdują się w rejestrze KNF, usługi wykorzystujące otwartą bankowość mogą oferować same banki a także fintechy posiadające licencję krajowej instytucji płatniczej czy instytucji pieniądza elektronicznego. Wśród KIP-ów z Polski, które mogą już oferować rozwiązania z zakresu open bankingu są PayU i Blue Media. Ta ostania obsługuje już np. Providenta, który dzięki temu może oferować uproszczony proces wnioskowania o pożyczki. Z kolei ING i Millennium to dwa pierwsze banki z Polski, które dzięki PSD II oferują poprzez własny serwis transakcyjny, możliwość podglądu rachunków z innych banków.