Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Duży wzrost ataków phishingowych na użytkowników urządzeń Apple. W ciągu półrocza było ich prawie tyle, co w całym 2018 r.

Jak wyliczyła firma Kaspersky, w pierwszych sześciu miesiącach tego roku było prawie 6 mln ataków na użytkowników sprzętu z jabłkiem w logo

Badacze z firmy Kaspersky przeanalizowali ataki phishingowe na użytkowników komputerów Mac, urządzeń z systemem iOS oraz związanego z nimi ekosystemu usług online. Rosnąca liczba posiadaczy tych urządzeń wyraźnie przyciąga cyberprzestępców – w pierwszym półroczu tego roku zarejestrowano prawie 6 mln takich ataków, podczas gdy w całym roku 2018 było 7,3 mln przypadków tego rodzaju phishingu. Dane dotyczą urządzeń, które korzystają z oprogramowania antywirusowego Kaspersky.

Przeczytajcie także: Face ID iPhone’a oszukane w niecałe 2 minuty

Jak odnotowują eksperci, jeszcze większy wzrost nastąpił, jeśli z podanej liczby wyodrębnić ataki wykorzystujące wizerunek marki Apple i zaufanie jej użytkowników do logo "jabłuszka". Jedne z najczęstszych tego typu oszustw dotyczą podrabiania interfejsu usługi iCloud oraz kradzieży danych uwierzytelniających do kont Apple ID. Przestępcy przekierowują ruch do fałszywych stron za pomocą spamowych wiadomości, w których podszywają się pod pracowników pomocy technicznej. Nadawcy często grożą, że zablokują konta użytkowników, jeśli ci nie klikną na link odsyłający do witryny, na której wymagane jest podanie haseł.

Tego typu "apple’owych" ataków było 1,6 mln, co stanowi wzrost o 9 proc. i to w porównaniu z całym 2018 r., kiedy było ich niespełna 1,5 mln. Eksperci od cyberbezpieczeństwa radzą użytkownikom urządzeń firmy Apple, aby zwracali większą uwagę na wszelkie e-maile, które otrzymują rzekomo od pomocy technicznej i w których są proszeni o podanie danych lub kliknięcie linku.

Przeczytajcie także: Rosyjscy cyberprzestępcy znów atakują

Przypomnę – Kaspersky Lab to rosyjska firma założona w 1997 r., zajmująca się tworzeniem oprogramowania zabezpieczającego komputery. W marcu 2015 r. agencja Bloomberg oskarżyła założyciela firmy Jewgienija Kaspierskiego o bliskie związki z rosyjskim wojskiem i wywiadem. Kaspierski określił artykuł jako "wykorzystujący paranoję, by zwiększyć czytelnictwo", lecz nie odniósł się wprost do tego, czy te oskarżenia są prawdziwe. Od tego czasu część ekspertów nie podważając danych z analiz firmy, ostrożnie podchodzi do jej raportów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies