Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Nowy Jork prawie jak Londyn. W tamtejszym metrze za przejazd można już zapłacić przy pomocy Apple Pay i Google Pay

Na razie jednak tylko na wybranych 16 stacjach i w autobusach jednej dzielnicy

Nowojorskie przedsiębiorstwo transportu miejskiego MTA (Metropolitan Transit Authority) uruchomiło 31 maja możliwości zbliżeniowego płacenia za podróż kartami kredytowymi i debetowymi oraz za pomocą Apple Pay, Google Pay i Fitbit Pay. To na razie pilotaż, który objął 16 z 472 stacji metra. System o nazwie OMNY (One Metro New York) zaczął działać też na wybranych liniach autobusowych.

Przeczytajcie także: Zbliżeniowy przełom w USA?

MTA zainstalował nowy system płatności bezstykowych na bramkach 16 stacji linii metra 4, 5 i 6, na trasie rozciągającej się od stacji Grand Central na Manhattanie do Barclay Centrum na Brooklynie. System OMNY działa też w miejskich autobusach na Staten Island. Według planów ta faza wstępna, która pozwoli zebrać informacje na temat działania systemu i ewentualnie umożliwić jego ulepszenie, potrwa do końca tego roku. Do października 2020 r. OMNY ma objąć cały nowojorski transport publiczny.

Tworzenie całego systemu OMNY ma zostać jednak zakończone dopiero w 2023 r. Ma on docelowo mieć własną kartę i aplikację płatniczą. Władze MTA zapewniają jednak, że "gotówka zawsze pozostanie opcją" i ci którzy preferują monety i banknoty będą mogli doładowywać karty OMNY w automatach na stacjach oraz w sklepach. Do końca 2023 r. będzie też działać obecnie używany system MetroCard.

Przeczytajcie także: Bezgotówkowe sklepy Amazona jednak będą gotówkowe

Karty i płatności zbliżeniowe to w USA wciąż mało popularny produkt. Według szacunków płatności bezstykowe stanowią obecnie zaledwie 3 proc. transakcji kartowych dokonywanych przez Amerykanów, gdy tymczasem w sąsiedniej Kanadzie odsetek ten przekracza 60 proc. Jednak zdaniem wielu ekspertów, a także przedstawicieli organizacji płatniczych oraz banków obecny rok może być przełomowy pod tym względem. Do porfteli mieszkańców Stanów Zjednoczonych ma bowiem trafić ok. 100 mln kart z funkcją zbliżeniową. Jeśli użytkownicy przekonają się do nich przy codziennym używaniu w transporcie miejskim to zaczną też dokonywać drobnych płatności bezstykowych w sklepach i punktach usługowych.

Jednym z pierwszych wielkich miast, które zdecydowało się wprowadzić nowoczesny system płatności za przejazdy komuniukacją publiczną, był Londyn. Większość kolejnych wdrożeń wzorowanych było w pewnym sensie na tym projekcie. Takie rozwiązania od paru lat wprowadzane są również w Polsce. Koronnym przykładem może być system obowiązujący od marca ubiegłego roku we Wrocławiu.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies