Nowe przepisy określają zasady, na jakich firmy, m.in. fintechy licencjonowane w Londynie, będą mogły funkcjonować nad Wisłą
Kancelaria Prezydenta podała dziś komunikat o podpisaniu ustawy dotyczącej funkcjonujących w Polsce firm finansowych z Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Gibraltaru, regulującej ich działanie na wypadek bezumownego, a więc tzw. twardego brexitu. Sprawa dotyczy takich instytucji jak banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, ubezpieczalnie czy fintechy takie jak Revolut i Curve. Ustawa ma wejść w życie w dniu, w którym Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez odpowiedniej umowy.
Regulacja daje czas wymienionym wyżej instytucjom, na dostosowanie się do nowych okoliczności powstałych w wyniku tzw. twardego brexitu. Ustawa pozwala więc prowadzić działalność w Polsce firmom finansowym z licencją brytyjską w ograniczonym zakresie i przez ograniczony czas. Np. w przypadku banków i ubezpieczycieli okres ten wynosi dwa lata a w przypadku instytucji płatniczych – rok. W tym czasie powinny zdobyć zezwolenie na prowadzenie działalności w kraju należącym do UE.
W opublikowanym dziś komunikacie w związku z podpisaniem ustawy Komisja Nadzoru Finansowego podała, że nadrzędnym celem omówionych przepisów jest ułatwienie podmiotom brytyjskim działającym w Polsce ograniczenia negatywnych skutków brexitu dla klientów. Z tego względu omawiane przepisy dotyczą działalności rozpoczętej przed dniem wejścia w życie ustawy i w większości przypadków ograniczają możliwość zawierania nowych umów, ich przedłużania lub zmiany.