Przy okazji rozszerzono katalog podmiotów, które mogą ubiegać się o bezpłatne terminale płatnicze
1 września weszły w życie zmiany w programie rozwoju sieci akceptacji kart w urzędach administracji publicznej. Projekt realizowany dotąd przez KIR został połączony z programem instalacji bezpłatnych terminali w małych i średnich firmach prowadzonym przez fundację Polska Bezgotówkowa. Przy okazji rozszerzono katalog podmiotów, które o bezpłatny terminal mogą się ubiegać.
Jak wiecie, w ramach terminalizacji realizowanej przez KIR bezpłatne urządzenia instalowane były przez spółkę First Data Polska w urzędach gmin, miast, województw oraz w starostwach powiatowych. Z danych FDP wynika, że gdy program startował, terminale płatnicze funkcjonowały w 10 proc. urzędów uprawnionych do udziału w projekcie. Obecnie urządzenia takie znajdują się w 60-proc. jednostek administracji publicznej.
Wszystkie urzędy, które otrzymały bezpłatny terminal od FDP, do marca przyszłego roku zostaną przeniesione pod skrzydła Polski Bezgotówkowej. Przy okazji mogą otrzymać dodatkowe urządzenia w liczbie odpowiadającej liczbie posiadanych przez siebie punktów kasowych i będą mogły korzystać z nich bezpłatnie do sierpnia 2021 roku. Takie same warunki uczestnictwa w programie uzyskają instytucje publiczne, które dopiero chciałyby przystąpić do programu Polski Bezgotówkowej. Przywilej taki mają państwowe szpitale, sądy, urzędy skarbowe, policja i jednostki samorządu terytorialnego.
Od teraz prawo do bezpłatnych terminali zyska nowa kategoria podmiotów, a więc instytucje o charakterze niekomercyjnym i niepublicznym, takie jak np. fundacje i kościoły. Dotąd podmioty te mogły ubiegać się o bezpłatne terminale, ale każdorazowo decyzję w tej sprawie musiały podejmować władze fundacji. Zgodnie z nowymi zasadami operatorzy terminali będą mogli instalować w takich instytucjach urządzenia na takich samych zasadach jak w firmach, a więc do trzech POS-ów za darmo na rok.
Ponadto programem Polski Bezgotówkowej objęto placówki publiczne, które mogą realizować własne przychody. W tej grupie są takie miejsca jak parki, ogrody, szkoły, biblioteki, muzea czy publiczne baseny. Wszystkie te instytucje mogą występować, podobnie jak prywatne firmy, o trzy bezpłatne terminale na dwanaście miesięcy.