Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Ustawa o ulgach dla Diners i AmEx wysłana do konsultacji

Zmniejszają się szanse na uchwalenie w tej kadencji parlamentu ustawy ułatwiającej życie małym organizacjom płatniczym

Chodzi o nowelizację ustawy o usługach płatniczych, zgodnie z którą małe systemy płatnicze takie jak American Express i Diners Club przez trzy kolejne lata mogłyby pobierać wyższą prowizję od transakcji kartami niż MasterCard i Visa, które obowiązuje limit 0,2-0,3 proc.

Poselski projekt nowelizacji trafił do laski marszałkowskiej w ubiegłym miesiącu. Do tej pory nie uzyskał jednak numeru druku sejmowego, co formalnie rozpoczyna proces parlamentarnych prac nad ustawą. I wydaje się, że w najbliższym czasie nie uzyska, bo właśnie został przekazany do konsultacji społecznych.

Przeczytaj także: Rosną szanse na polską kartę bankową

Z informacji przesłanych mi wczoraj przez biuro prasowe Sejmu wynika, że o opinie na temat projektu zostało poproszonych wiele różnych instytucji, m.in. Sąd Najwyższy, Prokurator Generalny, Narodowy Bank Polski, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, Komisja Nadzoru Finansowego, Krajowa Izba Gospodarcza, Krajowy Związek Banków Spółdzielczych oraz Związek Banków Polskich.

Nie wiem, ile czasu mają wymienione instytucje na wyrażenie swojej opinii na temat projektu. Jeśli jednak ustawa ma być uchwalona przez parlament przed wyborami, muszą się streszczać. Do końca kadencji zostały jedynie cztery posiedzenia.

Nowelizacja ustawy w myśl poselskiego projektu będzie niekorzystna dla największych organizacji płatniczych, czyli MasterCarda i Visy, które w jej wyniku mogą stracić część udziałów rynkowych. Dodatkowe koszty mogą też pojawić się w przypadku akceptantów, którzy za rozliczenie transakcji kartami małych organizacji będą musieli zapłacić więcej, niż za pozostałe transakcje. Dotyczy to szczególnie branży hotelarskiej i gastronomicznej, gdzie karty małych organizacji są częściej używane.

Przeczytaj także: Banki chcą powołać Polską Sieć Bankomatową

Jeżeli zaś chodzi o klientów, wydaje mi się, że zmiana ma charakter neutralny. No chyba, że któryś bank zdecydowałby się wydawać tylko karty mniejszych organizacji a akceptanci, ze względu na koszty, zrezygnowaliby z ich przyjmowania. Wtedy dostęp do transakcji bezgotówkowych zostałby utrudniony. Ale taka ewentualność jest raczej mało prawdopodobna. Natomiast zyskać mogą banki, które poprzez migrację klientów na karty z logo małych organizacji będą mogły zarabiać więcej na transakcjach.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies