Pomóc w tym mają wdrażane przez Visę programy rozwoju płatności w transporcie
Wrocławski system opłat, choć nie bez początkowych trudności, działa coraz lepiej i jest jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań tego typu w Polsce. Visa chce, aby w innych miastach również wdrażane były podobne projekty. – Rozwój płatności bezgotówkowych, w tym także w transporcie publicznym, jest ważną częścią procesu cyfryzacji państwa. Będziemy więc kontynuować naszą pracę nad rozwojem płatności bezgotówkowych w kolejnych miastach – mówi Jakub Kiwior, dyrektor Visy na Polskę i Węgry. Nie podaje nazw miast, w których wkrótce ruszą prace nad zmianami w płatnościach za bilety. Wiadomo jednak, że wśród nich są m.in. Bydgoszcz czy Białystok oraz Łódź, która rozwiązanie podobne do wrocławskiego już testuje.
Przeczytajcie także: mBank rozwija mobilną autoryzację
Wdrożony na początku marca system płatności w komunikacji miejskiej we Wrocławiu został nagrodzony podczas VII edycji Smart City Forum. Rozwiązanie polega na tym, że w kasoterminalach zainstalowanych we wszystkich autobusach i tramwajach przy pomocy dowolnej karty zbliżeniowej Mastercarda i Visy bądź mobilnych płatności zbliżeniowych można kupić dowolny bilet. Przy tym nie otrzymacie go w wersji papierowej. W razie kontroli kartę lub smartfon, którymi zapłaciło się za przejazd, wystarczy zbliżyć do urządzenia kontrolerskiego. Dzięki firmom uczestniczącym w projekcie takim jak Visa, Mastercard czy First Data Polcard wkrótce podobne rozwiązania mogą pojawić się także w innych miastach.
Visa deklaruje, że rozwój płatności bezgotówkowych w komunikacji miejskiej jest jednym z jej priorytetów. W listopadzie 2017 r. uruchomiony został projekt Visa Global Transit Solutions, którego celem jest ułatwienie wprowadzania płatności zbliżeniowych w komunikacji miejskiej i ich popularyzacja wśród pasażerów. Z kolei w lutym 2018 r. Visa uruchomiła program Transportation Center of Excellence stanowiący platformę bezpośredniej współpracy z liniami lotniczymi, firmami transportowymi, producentami samochodów, wypożyczalniami pojazdów oraz firmami świadczącymi usługi parkingowe i paliwowe, aby tworzyć innowacyjne rozwiązania zwiększające komfort podróżujących. Więcej o innowacjach planowanych przez Visę możecie przeczytać w tym miejscu.