Podczas obrad izby wyższej parlamentu wprowadzone mają być jeszcze zmiany do ustawy, którymi później będą musieli zająć się posłowie
Wczoraj wieczorem Sejm przegłosował nowelizację Ustawy o usługach płatniczych, która implementuje do polskiego prawodawstwa unijną dyrektywę PSD II. Za przyjęciem ustawy głosowało 310 posłów. Przeciw było tylko dwóch a 120 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu, skąd prawdopodobnie wróci jeszcze do Sejmu, który będzie musiał zająć się poprawkami senatorów. A te na pewno będą, tak przynajmniej wynika z analizy zapisu posiedzenia Komisji Finansów Publicznych przed drugim czytaniem projektu.
W jego trakcie okazało się, że do nowelizacji wprowadzono, prawdopodobnie omyłkowo, 14-dniowy termin wejścia w życie przepisów o zasadach bezpiecznej komunikacji między bankami a fintechami. Strona rządowa zobowiązała się do wydłużenia tego terminu do 18 miesięcy jak pierwotnie zakładano.
Warto też przypomnieć, że podczas obrad KFP do ustawy wprowadzono zasadę, iż fintechy będą mogły występować do Komisji Nadzoru Finansowego z wnioskiem o interpretację przepisów, a ta będzie miała maksymalnie 45 dni na odpowiedź w tej sprawie. Jeśli w tym terminie odpowiedzi nie udzieli – fintech będzie mógł działać w oparciu o swoją interpretację i nie będzie mógł zostać za to ukarany.
Przepisy PSD II weszły w życie 13 stycznia bieżącego roku. Polska ma więc opóźnienie w implementacji dyrektywy. Oczywiście nie ma już szans, aby odpowiednia ustawa wdrażająca została przegłosowana do końca marca. Najbliższe posiedzenie Sejmu dopiero w przyszłym miesiącu. Natomiast podczas wczorajszego bloku głosowań posłowie przyjęli także projekt ustawy przygotowany przez Kancelarię Prezydenta, a ułatwiający odzyskanie pieniędzy przelanych omyłkowo na nie ten co trzeba numer rachunku bankowego.