Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy płatniczej PSD II
Komisja Finansów Publicznych przyjęła wczoraj sprawozdanie podkomisji dotyczące nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która dostosowuje obowiązujące w Polsce przepisy do unijnej dyrektywy PSD II. Z harmonogramu prac Sejmu zamieszczonego na jego stronie internetowej wynika, że dziś odbędzie się drugie czytanie projektu na posiedzeniu plenarnym. Być może jeszcze na obecnym posiedzeniu uda się przeprowadzić trzecie czytanie, a wówczas ustawa trafiłaby do Senatu.
Przepisy dyrektywy PSD II obowiązują już od 13 stycznia bieżącego roku, ale Polska ma opóźnienie w dostosowaniu do nich swojego prawa. Pośpiech jest wskazany, bo za brak implementacji w odpowiednich terminach grożą sankcje. Jeżeli nie uda się przegłosować ustawy na obecnym posiedzeniu, kolejna szansa będzie dopiero w kwietniu. Następne posiedzenie parlamentu planowane jest na 11 dnia tego miesiąca.
Jeżeli zaś chodzi o zmiany przyjęte podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych, warto szczególnie zwrócić uwagę na przepis dotyczący interpretacji prawa, o którą do Komisji Nadzoru Finansowego występować będą mogły fintechy. Posłowie zdecydowali, że KNF będzie miała 30 dni a w skomplikowanych sprawach – 45 dni na wydanie takiej interpretacji. Jeśli w tym czasie odpowiedzi nie udzieli, fintech starający się o nią, będzie mógł prowadzić działalność w oparciu o własną interpretację przepisów.
Przeciwko takiemu zapisowi protestował przedstawiciel KNF. Argumentował, że w sytuacji, w której z jakichś powodów nadzór nie zdąży ze swoją interpretacją, uczestnicy rynku, a więc przede wszystkim konsumenci, mogą zostać narażeni na ryzyko utraty pieniędzy przy korzystaniu z niesprawdzonych, nowych usług finansowych. Obaw tych nie podzielili przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Posłowie zatem przepisy o wiążących interpretacjach przyjęli, z czego zadowolenia nie kryli przedstawiciele biznesu, m.in. Polskiej Organizacji Niebankowych Instytucji Płatności.
Natomiast na wczorajszym posiedzeniu KFP przyjęto jeszcze jeden projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych dotyczący ułatwień w naprawie skutków pomyłek w numerach kont przy przelewach. Więcej o projekcie przygotowanym przez Kancelarię Prezydenta oraz Rzecznika Finansowego możecie przeczytać tutaj. W skrócie chodzi w nim o to, aby klient banku, który przeleje pieniądze nie do tego odbiorcy, do którego chciał, mógł odzyskać w prosty sposób swoje pieniądze.