Rząd wprowadził zmiany do projektu po analizie uwag nadesłanych w trakcie konsultacji publicznych
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji możecie znaleźć zmieniony nieco projekt ustawy przygotowanej w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Nowy projekt nie różni się zasadniczo od dokumentu, który resort rozwoju pokazał pod koniec ubiegłego roku, ale na dwie rzeczy pragnę zwrócić Waszą uwagę. Jedna ze zmian dotyczy wydłużenia vacatio legis z 14 do 30 dni. Natomiast druga nowość dotyka filozofii wprowadzanego obowiązku akceptacji instrumentów bezgotówkowych.
Otóż jak wiecie rządowy projekt ustawy zakłada wprowadzenie obowiązku akceptacji elektronicznych instrumentów płatniczych przez firmy, które posiadają kasy fiskalne. Pierwotna wersja dokumentu stanowiła, że do ustawy zostanie wydane rozporządzenie wskazujące branże zobowiązane w pierwszej kolejności do rozpoczęcia przyjmowania płatności bezgotówkowych. Natomiast w wersji aktualnej rozporządzenie ma wskazywać branże, które na czas określony będą zwolnione z tego obowiązku. To oznacza, że jeżeli takie rozporządzenie w przyszłości nie zostanie odnowione, branże zwolnione stracą ten przywilej.
Niestety, nowa wersja projektu nie uwzględnia niektórych innych uwag zgłaszanych między innymi przez fundację Polska Bezgotówkowa, a dotyczących katalogu instrumentów, którymi obowiązek wprowadzany przez ustawę będzie można wypełnić. Wciąż jest wśród nich polecenie przelewu. To oznacza, że użytkownicy kart wciąż nie będą mieli zagwarantowanego prawa do korzystania z nich wszędzie tam, gdzie używa się gotówki. Ponadto nowy projekt podobnie jak wcześniejsza wersja zakłada tzw. miękką regulację, tzn. nie wskazuje sankcji za nieprzestrzeganie przepisów ustawy.