Z nieoficjalnych informacji wynika, że spółka została wystawiona na sprzedaż i nawet znalazł się już na nią kupiec
O tym, że polskie aktywa południowoafrykańskiego Naspersa wystawione są na sprzedaż, mówi się nie od dziś. Już w styczniu agencja Reuters informowała, że koncern planuje sprzedać Allegro i PayU, a odzyskane fundusze zainwestować na rynkach rozwijających się, takich jak Chiny czy Brazylia. Smaczku sprawie dodał fakt, że depesza Reutersa zbiegła się w czasie ze sprzedażą przez Allegro spółki Bankier.pl.
Przeczytaj także: Walutomat trafi poda nadzór KNF
Fakt ten może więc potwierdzać, że nowa strategia Naspersa jest wcielana w życie. Pogłoska o planowanej rychłej sprzedaży PayU to kolejny element w tej układance. Niestety, informacji o planowanej sprzedaży spółki płatniczej nie udało mi się potwierdzić w źródłach oficjalnych.
Anonimowi informatorzy twierdzą jednak, że zakupem PayU zainteresowany jest jeden amerykański podmiot, który zamierza rozbudować biznes e-commerce w naszej części Europy.
Przeczytaj także: Aplikacją PeoPay zapłacicie na Allegro
Zdaniem specjalistów, z którymi rozmawiałem, transakcja może mieć sens. Twierdzą, że PayU bardzo mocno kojarzone jest z Allegro, które dawno już przestało być tylko i wyłącznie serwisem aukcyjnym, a staje się platformą dla sklepów internetowych. Z tego powodu PayU nie może rosnąć, bo duzi akceptanci nie chcą z nim współpracować postrzegając go jako konkurencję, a nie niezależnego dostawcę usług płatniczych.
PayU to lider płatności internetowych w naszym kraju. Z szacunków moich rozmówców wynika, że może być wart między 100 a 200 mln zł.
Więcej na ten temat piszę w dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej. Zapraszam do lektury.