Z kontroli urzędu antymonopolowego wynika, że wiele banków stosowało niezgodne z prawem zasady zwolnień z opłat za korzystanie z kart płatniczych
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził praktyki w zakresie pobierania opłat za używanie kart płatniczych. Kontroli poddano ofertę 18 banków działających na polskim rynku. Zastrzeżenie wzbudziły zasady stosowane przez 13 instytucji. UOKiK stwierdził, że banki te wprowadzały w błąd klientów reklamując swoje karty jako darmowe dzięki wykonaniu określonej liczby transakcji bezgotówkowych lub transakcji o określonej wartości. W praktyce ważne było, czy transakcje uprawniające do zwolnienia z opłaty były w danym okresie rozliczone, a nie wykonane.
Na uwagę zasługuje fakt, że praktyki pięciu instytucji nie wzbudziły zastrzeżeń urzędu antymonopolowego. Na liście instytucji działających bez naruszenia prawa znalazły się: BGŻ BNP Paribas, przejęty przez Aliora BPH, Deutsche Bank, Idea a także Pekao. W stosunku do pozostałych instytucji zastosowano różne zalecenia lub same te banki podjęły działania wychodzące na przeciw oczekiwaniom UOKiK-u. O kilku bankach, które miały problem z naliczaniem opłat za karty debetowe mogliście już czytać w serwisie Cashless, m.in. tutaj.