Kilka godzin temu na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy zakładający wprowadzenie obowiązku akceptacji elektronicznych instrumentów płatniczych w administracji publicznej i prywatnych firmach
O tym, że projekt jest gotowy i za chwilę pojawi się w RCL, wiadomo od ubiegłego czwartku, gdy odpowiednia informacja znalazła się w wykazie prac Rady Ministrów. Dziś dokument został opublikowany. Niestety, nie było łatwo z nim się zapoznać, bo zaraz później strona internetowa RCL uległa awarii. Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że to może dlatego, że tak dużo różnych instytucji chciało się z tym dokumentem od razu zapoznać. Ministerstwo Rozwoju zaprosiło bowiem do konsultacji ponad 200 różnych podmiotów. Jak powiedział mi przed chwilą jeden ze znajomych prawników, konsultacji zakrojonych na taką skalę nie pamięta.
W każdym razie teraz strona internetowa RCL już działa, a 14-dniowy termin przewidziany na konsultacje formalnie zaczął biec. Projekt ustawy zawiera zaś przepisy, których treść jest już w większości dobrze znana. Zatem ustawa będzie nakładać na jednostki administracji publicznej obowiązek umożliwienia wniesienia przez obywateli podatków i innych opłat w formie bezgotówkowej. W przepisach nie jest wprost powiedziane, że urzędy muszą przyjmować płatności kartami, bo równie dobrze obowiązek mogą spełnić akceptując płatności innym powszechnym instrumentem płatniczym, np. przelewem.
Zakładam jednak, że w praktyce najczęściej urzędy oferować będą możliwość płatności kartą za pośrednictwem terminala płatniczego. Wydaje mi się, że obecnie będzie to najwygodniejszy i tani sposób wypełnienia ustawy. Zwłaszcza, że trwa program terminalizacji urzędów prowadzony przez resort rozwoju wspólnie z KIR-em i spółką First Data, która obecnie instaluje w jednostkach administracji terminale płatnicze bezpłatne zarówno dla urzędów jak i petentów.
Opublikowany dziś projekt ustawy zakłada też, że przy pomocy elektronicznych instrumentów płatniczych będzie można wnosić należności powstałe w drodze postępowania egzekucyjnego. Płatności za pośrednictwem przynajmniej jednego elektronicznego instrumentu płatniczego będą musiały być akceptowane także przez firmy świadczące usługi na rzecz klientów indywidualnych. Jakie to będą firmy, określić ma odpowiednie rozporządzenie wykonawcze, którego kształt nie jest jeszcze znany. Z tego wynika zatem, że nie od razu i nie we wszystkich firmach będziecie mogli płacić bezgotówkowo. Z wcześniejszych informacji przekazywanych przez przedstawicieli ministerstw finansów i rozwoju można wnioskować, że najpierw nowy obowiązek dotyczyć będzie firm z branży gastronomicznej, hotelowej i paliwowej. Nie wiadomo jednak, czy później obowiązek akceptacji instrumentów elektronicznych na równi z gotówką będzie rozszerzany na inne sektory gospodarki.