Choć formalnie zakłady pracy nie będą miały obowiązku przekazywania uposażeń swoich pracowników na rachunki, to w gotówce będą wypłacać tylko na wyraźne żądanie zatrudnionych
Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, już 87 proc. pracowników dostaje wynagrodzenie przelewem na swój rachunek bankowy. Jak pisze dzisiejszy Puls Biznesu, rząd tę statystykę chce jeszcze poprawić, czemu służyć mają proponowane zmiany do Kodeksu pracy.
Przeczytajcie także: Usługi bankowe drożeją, ale bardzo wolno
Dziś Kodeks pracy stanowi, że pensje należy wypłacać w gotówce. Możliwość przelewania jej na rachunek bankowy to jeden z dopuszczalnych wyjątków. Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu zasada ta ma ulec odwróceniu, tzn. możliwość wypłaty w gotówce ma stać się wyjątkiem. Pracodawca będzie miał prawo dokonywać takich wypłat na wyraźną prośbę pracownika.
Przeczytajcie także: Wkrótce Profil Zaufany w sześciu bankach
Rządowa propozycja zmiany do Kodeksu pracy to kolejny pomysł na walkę z szarą strefą. Wcześniej przedstawiciele resortu rozwoju mówili już o innych działaniach, które mają temu służyć. Chodzi na przykład o wprowadzenie obowiązku akceptacji płatności kartami przez wszystkie firmy zobowiązane do fiskalizacji swoich przychodów. Obowiązek przyjmowania kart ma się pojawić także w Ordynacji podatkowej, dzięki czemu bezgotówkowo będziecie mogli uregulować zobowiązania wobec administracji w każdym urzędzie publicznym.
Źródło: Puls Biznesu